Tüpraş Hisse Yorumu / Ekinciler Yatırım – (07.10.2013)

Tüpraş Hisse Yorumu

Mali Analiz: Tüpraş yılın ikinci çeyreğinde 138 milyon TL net kar açıklarken bu rakam piyasa beklentileri paralelinde geldi. Şirketin vergi öncesi karı ise 122 milyon TL’lik bir zarara işaret etmesine rağmen son çeyrek kar rakamı 259 milyon TL’lik beklentilerden yüksek gelen ertelenmiş vergi gelirinden kaynaklanmaktadır. Bu zararda özellikle faaliyet karındaki gerileme ve kur farkı giderleri etkili oldu. Şirketin FAVÖK’ü ise piyasa beklentisinin altında 135 milyon TL olarak açıklandı. Faaliyet karının kötü gelmesinde özellikle düşük rafineri marjı ve stok zararlarından kaynaklandı. İran’a karşı devam eden yaptırımlar ile düşen petrol fiyatı ile ve zayıf talep Tüpras’ın geçen yıl 3.65 dolar/varil net rafineri marjı bu yıl 2.63 dolar/varil seviyelerinde gerçekleşti.

Fuel Oil Dönüşüm Projesi : Proje için şimdiye kadar toplam 1,8 milyar TL harcandı ve projenin %77’si tamamlandı. Projenin 2014 Kasım’da tamamlanması bekleniyor. Tüpras bu projenin yatırımı için aldığı teşvik ile ilgili 259 milyon TL tutarında ertelenmiş vergi gelirini kaydetti. Şirket projenin 2014’de tamamlanması ile 550 milyon $’lık FAVÖK artışı sağlayacağı beklentisini tekrarladı. Bu yatırımın Tüpraş’ın kârlılığını %50 oranında artırması ve ertelenmiş vergi gelirlerinin yıl sonunda 500-600 milyon TL’ye ulaşması bekleniyor.

TÜPRAŞ’ın akaryakıtı temiz çıktı_11.09.13_ Maliye Bakanlığı ve EPDK’nın, temmuz ayında Koç Grubu şirketlerinden TÜPRAŞ, OPET ve AYGAZ’a ait tesis ve işletmelerde yaptığı denetimlerde, İzmit’ten sonra İzmir-Aliağa rafinerisinden alınan akaryakıt numunelerinde, EPDK’nın öngördüğü miktarda ulusal marker içerdiği tespit edildi. Daha önce alınan diğer akaryakıt ve LPG (Likit Petrol Gazı) numuneleri de analiz sonucunda mevzuata uygun bulunmuştu. Bu sonuçlarla birlikte TÜPRAŞ’ın akaryakıt ve LPG’sinin tamamının mevzuata uygun olduğu tespit edildi.

Koç Üniversitesi ve Tüpraş enerji araştırma merkezi kurdu_24.09.13_ Tüpraş beş yıllık bir dönem için KUTEM’e 8 milyon TL’lik bir destekte bulunurken, araştırma merkezi bünyesinde 30’a yakın öğretim üyesi faaliyet gösterecek. Özellikle yakıt teknolojileri üzerinde çalışma yürütecek olan KUTEM’in projeleri arasında geç buzlanan asfalt ve biyoyakıtlar da yer alıyor.

Beklenti_ Tüpraş 2013 yılında İran’dan petrol ithalinin 5.5 milyon tona inmesini bekliyor. 2011 yılında 9.7 milyon tondan 2012 yılında 7.2 milyon tona inen petrol alımları Haziran ayında ABD tarafından Türkiye’ye sağlanan muafiyet kapsamında 2013 yılında da 5.5 milyon seviyesine inmesi bekleniliyor.

Değerlendirme: Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nin Kasım 2014’te devreye girmesiyle uzun vadeli olumlu bir görünüm sunması beklenmekte, ancak kur farkı giderlerinin mali tablolar üzerindeki baskısının devam etmesi beklenmektedir. TUPRS hisseleri için tavsiyemiz “Endekse Yakın Getiri” olarak devam etmektedir. Hisse için yeni hedef fiyat 48,00 T L olarak belirlenmiştir. Hisse 8,30× F/K ve 2,61× PD/DD ile işlem görmektedir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Tüm Tüpraş hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir