Tümosan Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (22.05.2017)

1Ç17 Finansal Sonuçlar – Olumsuz

Potansiyel Getiri: %-17

ARGE harcamaları net zarara sebebiyet verdi

 Tümosan 1Ç17 finansallarında, piyasa beklentisi olan 9mn TL net karın aksine 10mn TL net zarar açıkladı. Bizim beklentimiz ise 10mn TL idi. Ciro beklentilerin biraz üzerinde gelirken FAVÖK rakamı ise 5mn TL zarar oldu. Burada özellikle ARGE harcamaları etkili olmuştur. Söz konusu harcamanın yakın zamanda geliştirilen kara aracıyla ilgili olabileceğini düşünüyoruz. Bu gideri dışarda bıraksak dahi net kar rakamı beklentilerin altındadır, brüt kar marjı geçen senenin 14 puan altındadır.

Zayıf fiyatlama/ ürün miksi ve yüksek ARGE gideri

 Şirket’in satış hacmi ilk çeyrekte yıllık bazda %28 artarak 2,177 adet olurken ciro yıllık %20 artmıştır. FVAÖK rakamı ise geçen seneki 16mn TL’ye karşın 5mn TL zarar olmuştur. Burada artan ARGE giderlerinin etkili olduğu kanısındayız. Geçen sene aynı dönemde ARGE giderlerinin ciroya oranı %1 iken bu oran bu çeyrekte %11 olmuştur.

Sonuçların hisse etkisinin olumsuz olacağı kanısındayız

 Sonuçlar operasyonel karlılık anlamda beklentilerin altında olduğu için finansallara piyasa tepkisinin olumsuz olacağı kanısındayız.

EA tavsiyemizi sürdürüyoruz

 Hatırlanacağı üzere Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Tümosan arasında Altay Tankı’nın “Güç Grubu Geliştirme Projesi Sözleşmesi” Şubat ortasında fesih edildi. Sözleşme Tümosan’ın son yıllardaki hisse performansında ana belirleyici unsurlardan biriydi. Ayrıca yeni geliştirilen kara aracının şirkete potansiyel katkısını şu aşamada anlamak için çok erken olduğu kanısındayız. Şu an hisse için herhangi bir katalizör görmemekteyiz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Finkafe'de Paylaş