TSKB: Kurallar işlerse

TSKB: Algoritmik ucuzluk

Çoğu hisse gibi hareketi olsa da, büyük pencerede negatif reel kazanç etkisi görülüyor. Buna göreceli olarak performans kaybı olarak bakabilirsek de, geometrik formasyonların etkisini içermez. Asıl olan formasyonların hisseyi gelecekte nereye taşıyacağını görebilmektir. Bu da model bakışı gerektirir.

Son 12 ayda $ bazında, % 19 getiri ve 14 milyar işlem hacmi ile likit bankalar arasında dikkat çekiyor ise  ” algoritmik makuliyet ” çerçevesinde gerekçesi olabilir mi?

Teknik analiz düşüş miktarı, zaman çerçevesi üzerinden tutarlı bakış vermekte zorlanır. Örneğin: 2018-2020 düşüşünü klasik bakışla açıklamak zordur. Hatta, 2011 ortasında başlayıp yılı bitiren düşüş de benzer sebeplerle açıklanması zor vakalardır. Bir başka deyişle, tutarlı model testi için geçmiş vakalar üzerinden değerlendirme yapmakta fayda vardır.

Bir varlığın geometrisinde ivmeli hamlelerin olması bir beklentinin sonucudur. Bu hamle işlem hacmi, işlem miktarı, fiyat performansı dahi olabilir. Ancak, incelenen parametrenin gelecekteki amacını, sebebini, niçinler içinde görmek gerekir.

Yine bir vaka daha: 2009 – 2011 yükselişini ( ~ % 300) nasıl açıklanabilir? Çok sağlam bir bakışa göre “çanak – kulp” formasyonu denebilirse de, gidilen hedefe bakarsak? Bir yerden sonra ciddi bakış açısı değişimine ihtiyaç vardır.

Tarihsel gelişim: İstikrarlı yükseliş ve beklenti hamleleri

Bir başka deyişle, referans noktası olarak alabileceğiniz ortalamadan sapmalarını “kontrollü” seviyede tutmuş olması değerlidir. Geleceğin tutarlı hali hakkında fikir verir. Referans noktası olarak alabileceğiniz ortalamayı dünyaya bakışınız belirlemektedir.

Bir referans ortalama olarak 6 aylık ortalamayı, tarihsel zaman çerçevesi içinde değerlendirebiliriz. Yükseliş dalgalarının yumuşatılmış hali olarak görebileceğimiz ortalama davranış gelişimindeki istikrarı görmeden hisseyi sahiplenen yabancı yatırımcının “stratejik plan” görüşü hakkında amacı anlayamaz duruma gelirsiniz.

TSKB hissesi yatırımcısı profili için beklentisi yüksek hedeflerde uzun vadeli bakıştan bahsedebiliriz. Elbette baskın olan, yabancı yatırımcı davranışıdır.

5 yıla bakış: reel pozitif hamlelere doğru

Geçmişte gösterdiği istikrarlı yükselişlerin devamında düşüşler girmeye başladık: Mart 2016 – Mart 2018 dönemi yükselişini analiz eder isek aslında dengeli yükselişle geleceğin planını tasarladığını görmekteyiz. Bunun için ortalamalar arası etkileşime bakmak yeterlidir.

Yatırımcı beklentisine göre model kurar

Ortalamalar arası etkileşim geleceğin belirleyicisidir. Eğer ki bu parametreler yok ise, geleceğe bakışı içinde bulunulan piyasa koşulları belirleyecektir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!