TSKB Hisse Yorumu / Gedik Yatırım – (26.06.2022)

Şirket İnceleme Raporu

Öneri: Endekse Paralel Getiri
Fiyat (TL/hisse) 2,11
Hedef Fiyat (12A, TL/hisse) 2,41
Potansiyel Getiri %14

TSKB, kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve finansal danışmanlık alanlarında hizmet veren Türkiye’nin ilk özel sermayeli kalkınma ve yatırım bankasıdır. Banka, kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve danışmanlık alanlarında sunduğu geniş hizmet yelpazesiyle Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayan öncü finansal kuruluşlardandır.

Yeşil dönüşüm odaklı iş modeliyle öne çıkan banka çapraz satış yöntemiyle hem sürdürülebilir kalkınma finansmanı projelerine kaynak sağlamakta hem de ESG entegrasyonunda müşterilere danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. TSKB, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) çalışmalarıyla Türkiye’nin önde gelen finansal kuruluşlarından biridir ve bu kapsamda portföyün %89’unu SKH (Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri) ile ilgili krediler oluşturmaktadır. Bankanın hedefi bu oranı %100’e ulaştırmaktır. Gelecekte ESG uyumlu projelerin hız kazanmasıyla bu alanda yetkin olan bankanın müşteri portföyünü daha fazla geliştirebileceğini ve danışmanlık hizmetleriyle öne çıkabileceğini düşünmekteyiz. Bu anlamda Yeşil dönüşüm kapsamlı proje finansmanında yüksek büyüme potansiyeli sebebiyle ileride TSKB’nin rakiplerinden pozitif bir şekilde ayrışarak rekabet avantajı sağlayacağına inanıyoruz.

Banka, uluslararası kuruluşlardan düşük maliyetli ve uzun vadeli finansman sağlayarak ciddi karlılık yaratma potansiyeline sahiptir. Bir yatırım bankası olarak TSKB’nin ana finansman kaynağı (%90’ı hazine garantili olmak üzere toplam finansmanın %65’i) çeşitli bölgelerden uluslararası kalkınma finansmanı kuruluşlarıdır. Banka’nın sağladığı fonlamanın büyük bir kısmı uzun vadeli olup, ortalama fonlama vadesi 11 yılken, aktiflerin ortalama vadesi ise 5 yıldır. Bankanın uzun vadeli ve düşük maliyetli elde ettiği bu fonlamayı müşterilerine farklı alanlarda birden fazla kez çeşitli kredi döngülerinde kullandırma opsiyonu bulunmaktadır. Bu da ona ciddi marj/karlılık yaratma imkanı sağlamaktadır. Ayrıca TSKB mevduat toplamayan bir yatırım bankası olarak, faiz ortamındaki belirsizliklere ve dalgalanmalara mevduat bankalarına göre daha az duyarlıdır. Bu anlamda, varlık/yükümlülük vade yapısının daha yüksek (küresel) faiz ortamında çekirdek marj desteği sağlaması sebebiyle, TSKB’nin marjlarının mevduat bankalarından daha iyi performans gösterebileceğine inanıyoruz.

TSKB’yi Endekse Paralel Getiri tavsiyesi ve pay başına 2,41 TL hedef fiyat ile Araştırma kapsamına alıyoruz. 6 yıllık tahmin süresi için %21 risksiz faiz oranı, %5,5 hisse senedi risk primi ve %26,2 seviyesindeki özsermaye maliyeti varsayımıyla ulaştığımız 2,41 TL’lik hedef değer, hisse için %14 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. Hisse 2022 beklentilerimize göre 0.6x PD/DD ve 2.2x F/K çarpanlarından işlem görmektedir.

Kaynak: Gedik Yatırım