TSKB Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (28.07.2017)

2Ç17 Finansal Sonuçlar – Olumlu

Potansiyel Getiri: %18

Güçlü büyüme ve aktif kalitesi

TSKB’nin 2Ç17 net karı 151mn TL oldu. Açıklanan net kar rakamı bizim beklentimiz olan 153mn TL ve konsensüs beklentisi olan 152mn TL ile uyumludur.

TSKB’nin net karı çeyreksel bazda %7 artarken, yıllık bazda ise %29 arttı. 1H17 itibariyle özkaynak karlılığı ise %19.1 oldu. (2016: %17.6)

Provizyon giderleri beklentimizden düşük gelirken, swap maliyetleri ise beklentilerimizin hafif üzerinde gerçekleşti.

2Ç17 finansallarından öne çıkan noktalar:

Büyüme: Çeyreklik bazda kredi büyümesi dolar bazında %5.5 oldu. Özelikle işletme sermayesi kredileri büyümede destekleyici bir unsur oldu. İşletme sermayesi kredilerinin payı önceki çeyrekteki %28 seviyesinden %32 seviyesine yükseldi.

Marjlar: Swap maliyetindeki artıştan dolayı bankanın net faiz marjı 18 baz puan daraldı ve %3.6 oldu. TL kredi mevduat makası yılın ilk yarısında 2016’ya göre 0.5 puan artarak %3.2 oldu. Bu performansı olumlu karşılıyoruz. Aynı dönemde YP kredi mevduat makası ise %3.2’de sabit kaldı.

Varlık Kalitesi: Aktif kalitesi tarafında bankanın NPL oranı %0.3 ile sabit kaldı. NPL portföyüne yeni giriş olmazken, yakın izlemedeki krediler 11mn TL azaldı. TSKB’nin genel karşılıkları yüksek büyümeden dolayı 23mn TL olarak gerçekleşti.

Finansalların etkisinin pozitif olmasını bekliyoruz

Büyüme rakamlarının beklentimizden daha iyi olmasından dolayı 2017 ve 2018 kar beklentimizi sırasıyla %6 ve %3 yukarı taşıdık. Özellikle bankanın son dönemde karlı büyümeye ulaşırken, güçlü aktif kalitesini sürdürmesini olumlu karşılıyoruz. TSKB yılbaşından beri bankacılık endeksinin %6 gerisinde kaldı, güçlü temel göstergelerin daha iyi değerlemeleri hakkettiğini düşünüyoruz. TSKB için tavsiyemizi “Endeks Üstü Getirii” olarak güncelliyoruz, yeni hedef fiyatımız TL1.85.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİNtskb

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin