TSKB 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (02.05.2019)

2019 1.Ç Mali Tablo Analizi

Öneri.AL
Yükselme Potansiyeli: 40%

Gerçekleşen ve Tahminler
TSKB yılın ilk çeyreğinde TL185mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı çeyreklik bazda %9, yıllık bazda ise %17 artmış durumda. Ortalama ve bizim tahminlerimize göre bankanın açıklanan son çeyrek karı beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşmiş durumda. TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerindeki çeyrekteki keskin düşüşe rağmen, banka provizyon öncesi toplam bankacılık gelirlerini çeyreklik bazda %21, yıllık bazda ise %7 arttırmış durumda. Çeyrek içinde takibe atılan krediler sıfıra yakın bir konumda iken oluşan TL170mn düzeyindeki karşılık giderleri, çoğunlukla II. Grup krediler için karşılı oranlarının artırılması, kur etkisi ve çeşitli aktif ve menkul kıymet değer düşüklükleri için ayrılan karşılıkların artmasıyla oluştu. Bankanın takip oranı geçen yılın aynı seviyesine yakın olarak %2.1 düzeyinde gerçekleşirken Grup II kredilerin toplam kredilere oranı ise yine yakın bir düzey olan %11 olarak gerçekleşti. TSKB’nin çeyrekte elde edilen öz kaynak karlılık oranı %14.8 olarak tüm yıl beklentilerine uygun olarak gelişmeye devam ediyor. Bizce TÜFEX’lerden elde edilen gelirlerin bu derece düştüğü ve karşılık giderlerinin önemli artış gösterdiği bu dönemde bankanın yüksek karlılığını muhafaza etmesi ileride ki daha az oynak dönemlerde elde edilecek yüksek karlılıkların bir habercisi niteliğinde.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar
Kredi spredleri kuvvetli görünümünü korudu. Bankanın toplam kredileri 2018 yılında döviz bazında yaklaşık %3 oranında artış gösterdi. Döviz kredi spredleri son çeyrekte, bir miktar artış ile %3.2 düzeyinde gerçekleşmiş durumda. TÜFE’ye endeksli gelirlerin düşüşüyle swaplara göre düzeltilmiş net faiz marjı brüt olarak 100 baz puan gerilerken. Marjlara TÜFEX etkisinden arındırarak baktığımız zaman yaklaşık 71 baz puanlık artışı görüyoruz. Bu da bankanın ana faaliyet gelirlerindeki güçlü seyri ortaya koymakta.

Takipteki kredilere sınırlı artış. Bankanın ilk çeyrekte takibe önemli sayılabilecek bir kredi miktarı bulunmamakta ve takip oranı 2018 sonunda ki düzey olan %2.1 civarında oluştu. Bankanın yeniden yapılandırma, UFRS 9 etkisi gibi nedenlerle görece artış gösteren Grup II kredilerinin toplam kredilere oranı %11 düzeyinde ve bu oran 2018 gerçekleşmelerine çok yakın bir düzey. Bankanın her üç grup kredileri için ayırdığı karşılıkların toplam krediler oranı brüt olarak 174 baz olurken, sadece takip için ayrılan karşılıkların kredilere oranı ise 50 baz puan seviyesinde kaldı. Bu da ayrılan karşılık giderlerinin önemli bir kasımının Grup II ve bazı değer düşüklükleri için ayrıldığını bize gösteriyor. Burada kur ve fiyat etkisinin de önemli olduğunu belirtmememiz gerekiyor. Yönetin Grup II kredilerinden takibe geçişlerin oldukça sınırlı olacağını öngörmekte. Buna rağmen bizce oldukça muhafazakâr olan takip oranının sene sonunda %4’ün altında kalma hedefini koruyor.

Sermaye yeterlilik rasyosu %16 seviyesinde. TL’deki her %10’luk kayıp sermaye yeterlilik rasyosunda yaklaşık 80 baz puanlık bir kayba yol açıyor. Banka 2019 için SYR’nin %15’in üzerinde oluşmasını bekliyor.

Maliyet etkin yapı korunuyor. Bankanın faaliyet giderleri 1Ç19’da geçtiğimiz çeyreğe göre bir defalık etkilerle %23 artış gösterirken, personel giderleri yıllık olarak ortalama enflasyon seviyesinde gerçekleşti.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin