TSKB 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (31.10.2018)

TSKB 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 42%

Gerçekleşen ve Tahminler
TSKB yılın üçüncü çeyreğinde TL 167mn net kar açıklayarak piyasa beklentisine paralel fakat bizim beklentimiz olan TL164mn’un hafif üzerinde bir performans elde etti,. Çeyreğin özeti; kuvvetli kredi spredleri ve TÜFEX gelirlerine bağlı olarak ana faaliyet gelirlerindeki güçlü görünüm çeyrekte artan karşılık baskısını önemli derecede ortadan kaldırdı şeklinde olabilir. Bankanın kur etkisi nedeniyle ikinci grup kredileri artış gösterirken TL150mn civarı bir kredi takibe atılmış durumda. Marjlar özellikle TÜFE’ye endeksli kağıtların artan getirileriyle yükseliş gösterirken kredi spredlerinin de marj gelişimini desteklediğini görüyoruz. Swap maliyetleri hariç trading gelirleri ve temettü çeyrek içinde karlılığı destekleyen başka faktörler olarak ön plana çıkmış durumda. Bankanın takip oranı %2 olurken sene sonunda bu oranın kredi yavaşlaması nedeniyle %2.5’a yakınsaması bekleniyor. Bununla beraber bankanın seneyi bizim beklentilerimizle uyumlu olarak %17 ortalama öz kaynak getirisiyle bitirme hedefinin yönetim tarafından paylaşılmasını olumlu buluyoruz.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar
Marjlar ve kredi spredleri kuvvetli görünümünü korudu. Banka üçüncü çeyrekte dolar bazında %3.7 küçülürken bu eğilimin son çeyrekte de devam etmesi beklenebilir. Bunun yanında TSKB seçici olarak yatırım kredilerinde büyümeye devam edecek. Üçüncü çeyrekte swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı 20 baz puan artış göstererek %4.1 seviyesine geldi. Bunda TL92mn’luk çeyreksel getiri yazılan TÜFEX kağıtlarının büyük rolü bulunuyor. Banka söz konusu menkul kıymetler için yıllık enflasyon varsayımını %12’den % 19’a çekerken, yılın son çeyreğinde bu revizyonun daha da yukarı gitmesiyle menkul kıymetlerden elde edilecek faiz gelirleri yıllık bazda çok önemli artış gösterecek. Sene sonunda bu marj seviyesinin korunması bekleniyor. Bunun yanında son dönemde yabancı kalkınma ajanslarından elde edilen yeni kaynaklar ve ilk yarıda sendikasyonun yenilenmesi döviz likiditesini oldukça iyi bir yere getirmiş gözüküyor.

Yenilenebilir enerji alanında bir kredi takibe atıldı. TSKB üçüncü çeyrekte yaklaşık TL 150m’luk bir miktarı takibe atarken kur etkisi hariç ikinci grup kredilerde de aynı miktarda bir yükseliş görüyoruz. Grup II ve takip için ayrılan kredilerin toplam kredilere oranı tahsilatlar sonrası 65 baz puandan 110 baz puana çıkarken bu artışta yaklaşık 30 baz puan’ı kur etkisinden kaynaklanıyor. Banka sene sonu için takip rasyosusun kredilerdeki yavaşlamanın da etkisiyle % 2.5 civarında oluşabileceği bilgisini paylaştı.

Sermaye yeterlilik rasyosu %14seviyesine geriledi. TL’deki her %10’luk kayıp sermaye yeterlilik rasyosunda yaklaşık 80 baz puanlık bir kayba yol açıyor. Kuvvetli karlılık bunu bir nebze dengelerken geçen senenin başında alınan sermaye benzeri kredinin de burada önemli olumlu katkıları var. Bununla birlikte banka yılın başında beklediği SYR oranını %15(+)’dan %14(+)’ya revize etti.

Faaliyet gider artışı bu sene yüksek kalacak. Hem baz etkisi hem de bankanın son derece maiyet etkin yapısının izin vermesi sebebiyle TSKB bu sene faaliyet giderlerinde %30 artışı bütçelemişti. Son revizyonla bu rakam %20 seviyesine geriledi. Bankanın gider/gelir oranı %11-12 aralığında gerçekleşerek son derece rekabetçi bir konumda bulunuyor.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin