TSKB 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (30.07.2018)

TSKB 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli %97

TSKB yılın ikinci çeyreğinde TL 166mn net kar açıklayarak bizim ve piyasa beklentisi olan TL 160mn’un hafif üzerinde bir net kar elde etmeyi başardı. Çeyreğin özeti; kuvvetli kredi spredleri ve TÜFEX gelirlerine bağlı olarak ana faaliyet gelirlerindeki güçlü görünüm çeyrekte artan karşılık baskısını önemli derecede ortadan kaldırdı şeklinde olabilir. TSKB 2018 ikinci çeyreğinde önemli bir yenilenebilir kredi riskini takibe attı, bu anlamda bankanın takip rasyosu %0’a yakın bir yerden %1.9’a zıplamış oldu. Bunun ve dönem içinde TL’de yaşanan kayıp ile Otaş kredi karşılık oranının %25’den %30’a artırımı nedeniyle artış gösteren karşılık giderleri için bankanın ana faaliyet gelirlerinin kuvvetli duruşu yanında TL 70mn’luk serbest karşılığı serbest bıraktığını görüyoruz. Banka, ana faaliyet gelirleri ve marjları ile ilgili yıl için beklentilerini yukarı yönlü revize ederken, takibe atılan krediler ve buna bağlı karşılık giderlerinde de yüne yukarı yönlü beklenti değişikliğine gitti.

TSKB’nin bu noktada yüksek kaliteli kredi stok yapısına güveniyoruz. Yönetimin, yılın geri kalan kısmında herhangi bir takibe atılacak kredi öngörüsü bulunmaması, bankanın kredi politikaları gereği yüksek teminatlı ve son derece muhafazakâr çalışması bu beklentileri kuvvetlendiren gerçekler. Bu çeyrekte zıplayan karşılık giderlerinin kuvvetli ana faaliyet gelirleri ile hafifletilmesi ve gelirlerin ikinci çeyrekte de beklenen güçlü seyri banka için olumlu görüşümüz devam ettiren önemli noktalardan. Yönetim 2018 için sene başında hedeflediği %18 öz kaynak karlılık oranını koruyor.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin