TSKB 2018 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (03.05.2018)

TSKB 2018 / 1. Çeyrek Bilanço Analizi

TSKB (TSKB) 1Ç18 Finansal Sonuçları: Beklentinin altında net kar (-)

  • TSKB 1Ç18 için bizim tahminimizin %11,0, Research Turkey konsensüs tahminlerinin %8,0 altında 159 mn TL net kar açıkladı. Bu rakam çeyreksel bazda %10,8, yıllık bazda ise %8,7 artışa işaret etmektedir.
  • Temel olarak beklentimizin üzerinde gerçekleşen net ticari zarar ve vergi giderleri (efektif vergi oranı %38) net kar tahminimizde aşağı yönlü sapmaya neden oldu.
  • Banka’nın 1Ç’de bağlı ortaklıklarının muhasebeleştirme yönteminde değişikliğe gitmesi sonucunda 11 mn TL ile beklentimizin üzerinde gelir kaydedilirken, 94 mn TL’lik oluşan karşılık giderlerinin önemli bir kısmının olumsuz etkisi 80 mn TL’lik serbest kalan diğer karşılıklardan elde edilen gelir ile telafi edilerek net kardaki etkisi sınırlandı.
  • Bankanın 1Ç net karının piyasa beklentilerinin altında gerçekleşmesi nedeniyle açıklanan sonuçların hisse üzerine etkisini sınırlı negatif olarak değerlendiriyoruz. TSKB için 1,89 TL hedef fiyat ile kısa vadede “Endeks Üzeri Getiri”, Uzun Vadede ise “AL” önerimizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN