TSKB 2018 / 3 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (02.05.2018)

TSKB 2018 / 1. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 46%

Gerçekleşen ve Tahminler

Ertelenmiş vergi geliri net karın tahminlerin altında gelmesine neden oldu. TSKB 2018’in ilk çeyreğinde TL 159mn solo net kar açıkladı. Açıklanan net kar rakamı her ne kadar yıllık bazda %13 yukarıda olsa da tahminlerin %8 altında gerçekleşti. Tahminlerden sapmanın ana nedi çeyrekte yazılan ve bankanın normalize vergi giderinin TL 42mn daha fazla olmasına neden olan ertelenmiş vergi gider rakamı. Vergi öncesi karın yıllık bazda %48, çeyrekte ise %61 artmış olması bunun en önemli göstergesi. Bankanın net faiz gelirleri yıllık bazda %40 artarken marjlarında kuvvetli kredi spredleri nedeniyle 2017 ortalamalarına göre 20 baz puan arttığını görüyoruz. Sonuçlara piyasa reaksiyonunun nötr olacağını öngörüyoruz.

Net rakamı tahminlerin altında fakat faaliyet gelirleri çok güçlü seyrediyor. Bir defalık etkiyle tahminlerin altında gelen net karın güçlü vergi öncesi kar büyüme rakamını gölgelememesi gerekiyor. Önümüzdeki çeyrekte daha iyi hacimler ile kuvvetli kredi spredlerinin bileşimi ve bunun yanında daha da güçlenecek TÜFEX gelirleri bu sene kuvvetli kar artışını göstermekte. Sene sonu tahminimiz olan TL677mn seviyesini korurken banka için AL tavsiyemizi muhafaza ediyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin