TSKB 2018 / 12 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (04.02.2019)

TSKB 2018 / 4. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 24%

Gerçekleşen ve Tahminler
TSKB yılın son çeyreğinde TL 170mn net kar açıklayarak piyasa ve bizim beklentimize paralel bir sonuç açıkladı. Çeyreğin özeti; kuvvetli TÜFEX gelirlerine bağlı olarak ana faaliyet gelirlerindeki güçlü görünüm çeyrekte artan karşılık baskısını önemli derecede ortadan kaldırdı şeklinde olabilir. Bankanın kur etkisi nedeniyle ikinci grup kredileri artış gösterirken TL170mn civarı bir kredi takibe atılmış durumda. Marjlar özellikle TÜFE’ye endeksli kağıtların artan getirileriyle yükseliş gösterirken kredi spredlerinin de marj gelişimini desteklediğini görüyoruz. Bankanın takip oranı %2.1 olurken sene sonunda bu oranın 2019 yılında artış göstermesi ama %4’ün altında oluşması bekleniyor. Bununla beraber bankanın seneyi bizim beklentilerimizle uyumlu olarak %17 ortalama öz kaynak getirisiyle bitirmesi olumlu bir faktör olarak değerlendirilmeli.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar
TSKB 2019 yılı için %3.5-3.8 aralığında bir net faiz marjı, %4’ün altında kalacak bir takip oranı ve 100 baz puan civarı bir risk maliyet öngörüyor. Bu rakam ise yaklaşık oalra %15 civarı bir öz kaynak karlılığına işaret etmekte. Bu bizim öngörülerimizle uyumlu. Bu zor dönemde bankanın kredi portföyün kalitesinin yüksek olması ve güçlü teminat yapısı güvence veren noktalar. 2019 karlılığını potansiyel olarak olumsuz etkileyen iki faktör var birincisi 2018’e göre daha düşük TÜFEX gelirleri ikincisi ise TSKB tarihi ortalamalarının çok üzerinde ayrılan karşılıklar. Özelikle ikincisinin normalleşmesiyle banka hızla potansiyel öz kaynak karlılığı olan %17-19 bandına birkaç yıl içinde dönecektir.

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin