TSKB 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (26.10.2017)

TSKB 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi

Öneri: “AL”
Yükseliş Potansiyeli: %20

Gerçekleşen ve Tahminler

TSKB yılın üçüncü çeyreğinde TL1 61mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı piyasa beklentisine paralel gerçekleşirken bizim tahminimiz olan TL 157mn’un hafif üzerinde oluştu. Bankanın öz kaynak karlılığı ikinci çeyreğe göre 10 baz puan artışla %19.6 olarak gerçekleşirken geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık 300 baz puan artış gösterdi. Bankanın net faiz gelirleri kredi büyümesi ve enflasyon oranın %10 olarak güncellenmesiyle (beklentilere göre) TÜFE’ye endeksli kâğıt getirilerindeki güçlü seyirle %9 büyüyerek karlılığı etkileyen en önemli faktör oldu. Bunun yanında dönem içinde takibe dönüşen kredi bulunmaması karşılık yükünü rahatlatırken bankanın maliyet etkinliği de öz kaynak karlılığını destekledi.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar

Kredi spredleri güçlü durumda. Banka döviz bazında düzeltilmiş olarak çeyrekde %6 büyüdü. Birinci çeyreğin sonunda alınan US$ 300mn luk sermaye benzeri kredinin olumlu etkisiyle hem döviz hemde TL kredilerde güçlü büyüme sağlandı. Bankanın ikinci çeyrekte KGF şemsiyesi altında kredi kullandırmaya başlaması da kredi çeşitliliği anlamında olumlu bir gelişme. TL kredilerde artış gösteren spredler ortalama kredi spredlerini desteklemeye devam ediyor. Banka ikinci yarıda gerek TL gerekse döviz fonlama tarafında bir artış beklemiyor.

Aktif kalitesi çok üst düzeyde. Çeyrek içinde takipe atılan hiç bir kredinin olmaması ve grup II kredilerinden TL10mn lk bir miktarın standard kredi olarak sınıflandırılması bankanın aktif kalite gücünü ortaya koymakta. Provizyon giderlerinin tümü kredi büyümesine bağlı genel karşılıklar ve iştirak değer düşük karşılıkları.

Bankanın sermaye yeterlilik rasyoları güçlü durumda. Kredi büyümesine bağlı olarak çekirdek sermaye rasyosu birinci çeyreğe göre biraz artarken, ana sermaye rasyosu yıılık bazda 235 baz puan artış gösterdi.

Faaliyet giderlerinde yıllık artış yavaşlamaya başladı. Birinci çeyrekteki bir defalık etki nedeniyle kuvvetli artış gösteren yıllık maliyet üçüncü çeyrejte %8 düşerek bankanın tüm yıl için öngördüğü %13’lük artış çerçevesinde gelişiyor Bankanın son derece etkin maliyet yapısı sürdürülüyor.

Değerleme üzerindeki etki ve Görünüm

Sonuçların piyasa tarafından olumlu karşılanmasını öngörüyoruz . Banka yönetiminin bu sene beklentisi olan %17-18 aralığında olan öz kaynak karlılığının aşılarak %18 civarında oluşacak. Kredi büyüme hedefi olan%10-13 bandı ise %15 olarak revize edildi.. Açıklanan sonuçlar yıl sonu beklentimiz olan TL 581mn net kar rakamı ve %18.2 özkaynaka karlılık tahminleri ile uyumlu gözüküyor leşti.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin