TSKB 2016 / 3 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (29.04.2016)

2016 1Ç BDDK Solo Mali Tablo Analizi

Öneri: AL

Yükselme Potansiyeli 18%

Gerçekleşen ve Tahminler

Net kar beklentilerin üzerinde. TSKB yılın ilk çeyreğinde 132 milyon TL solo net kar açıkladı. Net kar önceki döneme göre %154 ve geçen yıla göre %41 büyüme kaydetti. Ortalama piyasa beklentisi olan 127 milyon TL ve bizim beklentimiz 129 milyon TL idi. Beklentimizle kıyaslandığında sapmanın daha düşük gerçekleşen etkin vergi oranından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bunun dışında swap maliyetleri dahil net faiz marjının bu çeyrekte bir miktar zayıflaması ve yüksek aktif kalitesinin korunduğu beklentiler dahilindeydi.

İlk Çeyrekte Öne Çıkanlar

Kredilerde durgunluk devam ediyor. Ülkede halen proje finansman talebinin zayıf seyretmesi nedeniyle TSKB’nin YP kredilerinde durağan görünüm sürüyor. Diğer yandan banka TP kredilerde seçici davranarak kısa vadeli işletme kredilerinden bir portföy oluşturuyor. Banka bu sayede swap maliyetlerindeki gevşemenin de olumlu etkilerini görürken halen ciddi miktarda likiditenin YP para piyasalarında değerlendiriliyor oluşu marjlardaki toparlanmayı erteliyor. Yılın ikinci yarısında proje finansman talebinde beklenen artış ile serbest fonların kredilerde değerlendirilmesi bankanın net faiz marjlarına olumlu yansıyacaktır.

Güçlü aktif kalitesi korunuyor. Bu çeyrekte bankada herhangi bir tahsili gecikmiş alacak oluşumu görülmedi ve aksine 6 milyon TL değerinde tahsilat sağlandı. Son 4 dönemdir bankanın sıfır kredi riski ile faaliyet gösterdiğini belirtelim. bankanın TGA oranı da 39 baz puana kadar geriledi. Banka yönetimi yılın geri kalan kısmında ciddi bir TGA oluşumu beklemiyor. Yakın izlemedeki kredilerde YP cinsi bir krediden kaynaklanan sınırlı artış olurken TL’deki değer kazancı nedeniyle mali tablolara etkisi sınırlı kaldı. Bankanın ciddi maliyet kontrolü devam ediyor. Giderlerdeki artış önceki yıla göre yıllık %5 ile sınırlı kaldı.

Sermaye rasyoları rahat konumda. Basel III standartlarına göre bankanın çekirdek sermaye oranı %14,3 ve sermaye yeterlilik oranı da % 15,1 olarak gerçekleşti.

Değerleme üzerindeki etki ve Görünüm

Piyasanın tepkisi sınırlı kalabilir. İlk çeyrekte net karın beklentilerden güçlü gelme nedenleri sürdürülebilir faaliyetlerdeki görünümden kaynaklanmadığı için piyasa tepkisinin sınırlı kalmasını bekliyoruz. TSKB hisseleri 2016 beklentilerimize göre 1,0x F/DD ve 6,8x F/K çarpanlarıyla işlem görüyor.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin