TSKB 2016 / 12 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (14.02.2017)

“TSKB’nin Net Dönem Karı 2016’da %17,1mn Oranında Artarak 476,4mn TL’ye Yükseldi…”

Öneri : “EKLE”

Hedef Hisse Fiyatı : 1,85TL

TSKB’nin net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %6,9 oranında gerileyerek 109,6mn TL’ye düşerken, 98mn TL olan beklentimizin üzerinde, piyasa beklentisine yakın gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, menkul kıymet alım satımından zarar beklememize karşın gelir elde edilmesi etkili olmuştur.

Dördüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Banka’nın 2016 yılı karı bir önceki yıla göre %17,1 oranında artarak 476,4mn TL’ye yükselmiştir.

Kredilerden alınan faizlerdeki artışa rağmen, TÜFE endeksi tahvil gerilerindeki düşüş (son çeyrek tüfe getirisi 25mn TL) ve kullanılan kredilere ödenen faizlerin artması net faiz gelirlerinin çeyreksel bazda %5,1 düşmesine neden olmuştur. Diğer taraftan, karşılık giderlerindeki 23,8mn TL’lik artışa rağmen, geçtiğimiz çeyrekte kaydedilen 23,9mn TL’lik menkul kıymet alım satım giderinin bu çeyrekte 5,1mn TL gelire dönmesi dönem karının düşük gelmesini engellemiştir. Banka, yeni yıldan itibaren TÜFE endeksli hesaplamada muhasebe değişikliğine gidileceği ve bu şekilde çeyreksel dalgalanmaların önüne geçileceğini açıklanmıştır. Ek olarak, Banka son çeyrekte 15mn TL serbest karşılık ayırmış ve toplam serbest karşılığı 90,6mn TL’ye yükselmiştir.

Banka’nın özkaynak ve aktif karlılığı bir önceki çeyreğe göre düşüş göstererek %15,1 ve %1,9 olarak gerçekleşirken, net faiz marjı enflasyona endeksli tahvillerindeki düşüş ile birlikte 49 baz puan gerileyerek %3,59 olmuştur. Sermaye yeterlilik rasyosu ise kurun değer kaybının da etkisiyle 90 baz puan düşerek %14,3 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca Banka, Fitch’in not indirim kararının sermaye yeterliliğini 130 baz puan olumsuz etkileyeceğini ifade etmiş ve Fitch’in olumsuz etkisini hafifletmek amacıyla sermaye benzeri kredi kullanabileceklerini, ancak bu durumun çalışma aşamasında olduğu açıklamıştır.

TSKB’nin hedef hisse fiyatını, 2016 yılı gerçekleşmelerinin ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak 1,75TL’den 1,85TL’ye yükseltiyoruz. TSKB hisseleri güncellediğimiz hedef hisse fiyatına göre %18,8 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, daha önceki “EKLE” önerimizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin