TSKB 2016 / 12 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (02.02.2017)

2016 4Ç BDDK Solo Mali Tablo Analizi

Öneri: AL

Yükselme Potansiyeli* 8%

Gerçekleşen ve Tahminler Net kar beklentilerle uyumlu.

TSKB yılın son çeyreğinde 110 milyon TL solo net kar elde etti. Bu değer önceki çeyreğe göre %7 düşüşe işaret etse de sonuç piyasa beklentileriyle uyumlu oldu. Bizim tahminimiz 108 milyon TL idi. Tüm yılın net karı yıllık %17 büyüme ile 476 milyon TL olurken özkaynak karlılığı %17 olarak oldu. Bu yıl içerisinde ayrılan 30 milyon TL serbest karşılık dikkate alındığında özkaynak karlılığı banka yönetiminin % 17-18 bandı beklentisi ile uyumlu gerçekleşti. Banka muhtemel riskler için son çeyrekte ilave 15 milyon TL serbest karşılık ayırırken 2017 yılında TGA oranının %0,5’in altında kalmasını bekliyor (2016: %0,38)

Dördüncü Çeyrekte Öne Çıkanlar

Kredi spredleri korundu. Son çeyrekte kur etkisinden arındırılmış verilerle kredi büyümesi görülmezken kredi spredleri %3,2 düzeyinde yatay kaldı. Para piyasalarında değerlendirilen atıl fonların kredilere plasmanı marjları destekledi. Banka yönetimi repo fonlama maliyetindeki artışın değişken faizli menkul kıymet getirileri ile telafi edilebileceğini söyledi.

Güçlü aktif kalitesi korundu. Bu çeyrekte de herhangi bir tahsili gecikmiş alacak oluşmazken tam karşılık ayırma politikasını koruyan bankanın özel kredi riski de sıfır oldu. yakın izlemedeki krediler kur etkisiyle %14 artarken halen toplam kredilerin %1,1’i düzeyinde. TSKB’nin 90 milyon TL tutarında serbest karşılığı bulunuyor ve aktif kalitesine yönelik herhangi bir tehlike belirmesi durumunda banka bu tutarı serbest bırakabilir.

TL’deki değer kaybı nedeniyle SYR geriledi. Bankanın çekirdek sermaye oranı ve sermaye yeterlilik oranı sırasıyla %13,5 ve %14,3 olarak gerçekleşti. TL’deki değer kaybı ve özkaynak altına kaydedilen gerçeğe uygun değerleme farklarındaki gerileme ile sermaye oranları 90 baz puan geriledi. Banka yönetimi TL’deki %10 değer kaybının sermaye oranlarına 100 baz puan olumsuz etki yaptığı; Fitch Ratings’in not indirimi nedeniyle SYR’de 130 baz puan düşüş olduğu bilgisini paylaştı. Mevcut kurlarla TSKB’nin SYR’sinin %12 önerilen sınıra yaklaştığını belirtelim.

Temettü dağıtımı devam edecek. TSKB yönetimi 2017 yılının sonunda SYR’nin %14 üzerinde kalacağını öngörüyor. Banka, ülke riski hesaplamasında Türkiye’yi yatırım yapılabilir ülke olarak sınıflandıran IIRA’nın kullanılması konusunda sektör eğilimiyle ortak hareket edeceğini söylerken SYR’nin desteklenmesi amacıyla düşük miktarda sermaye benzeri kredi ihracının da bir seçenek olduğunu belirtti. Ancak diğer borçlanmalara göre daha maliyetli bu kaynak seçiminin marjlara ve karlılığa çok önemli bir baskısı olmayacağı söyleniyor. Bu arada banka yönetimi, SYR konusunda endişesinin olmadığını ve bu yıl temettü dağıtım teklifini otoriteye sunduğunu söyledi.

Değerleme üzerindeki etki ve Görünüm

Nötr piyasa tepkisi bekliyoruz. Beklentilerle uyumlu gerçekleşen son çeyrek verilerine piyasa tepkisinin sınırlı kalmasını bekliyoruz. Banka yönetimi daha önce yatırımcılarla paylaştığı 2017 beklentilerini yineledi. Buna göre bu yıl %2 aktif karlılığı ve %17-18 bandında özkaynak karlılığı hedefleniyor.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin