TSKB 2014 / 9 Bilanço Analizi / İş Yatırım – (03.11.2014)

Kapanış (TL) : 1.95 – Hedef Fiyat (TL) : 2.3 – Piyasa Deg.(TL) : 2925 – 3A Ort. İşl.Hac. (TL) : 2.54 ↔ TSKB TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 17.95

Net kar beklentiler dahilinde.

TSKB yılın üçüncü çeyreğinde 89 milyon TL solo net kar açıkladı.

Ortalama piyasa beklentisi ve bizim tahminimiz de 89 milyon TL düzeyindeydi. Bankanın iştiraklerden elde ettiği temettü gelirleri hariç tutulduğunda net karı önceki döneme göre neredeyse dörtte bir oranında düşük kalırken geçen çeyrek bir kereye mahsus olarak görülen net ticari kar zarar ve diğer faaliyet gelirlerinin bu dönemde olmayışı net kardaki düşüşün nedenleri olarak sayılabilir. Bankanın net kredi spredi bu dönemde bir miktar gevşerken TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirilerindeki düşüş nedeniyle net faiz marjı 30 baz puan kadar daraldı. Önümüzdeki dönem spredlerin %3,5 düzeyinde korunması ve TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirilerinde iyileşme ile birlikte net faiz marjında 30 baz puanın üzerinde toplarlanma olası.

Bankanın yüksek kredi kalitesini koruduğunu görüyoruz. Tahsili gecikmiş alacak oranı 15 baz puan ile sınırlı. Daha önce vergi cezaları için ayrılan 22 milyon TL karşılık bu Temmuz ayında ödendiği için faaliyet giderleri altına kayarken karlılık üzerinde bir etkisi olmadı.

Al önerimizi koruyoruz. Banka yönetiminin tüm yıl için özkaynak karlılığı hedefini %17-18 düzeyinde açıklarken yılın ilk dokuz ayında %19 özkaynak karlılığı düzeyinde. Bu değer son 5 yıllık ortalamanın korunduğuna işaret ediyor. Ayrıca banka bu yıl 20 milyon TL kredilere ilişkin muhtemel riskler için karşılık ayırmış durumda. Bizim tahminimiz bu yıl %10’un üzerinde net kar büyümesi olacağı yönünde.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir