Trump’ın paylaşımlarının anatomisi

ABD Başkanı Trump’ın son 48 saatteki sosyal paylaşımlarının anatomisi, bize hayli griftleşmiş ve sıkışmış bir satranç oyununun hamlelerini ve satrancın oynandığı alanın da ne kadar karmaşık olduğunu gösteriyor. Her şeyden önce, dünyanın önde gelen ülkelerinin tümünde yerel siyaset, küresel siyaset ile iç içe geçerek iyice ‘kördüğüm’e dönüşmüş durumda.

Ülkelerin tümünde, aynı siyasi partinin içinden, bölgesel ve küresel meselelere yönelik çatlak seslerin, ayrışmaların çok daha rahat çıktığına şahit oluyoruz. Bu nedenle, siyaset alanını takip eden seçmenin de kafası karışmış durumda.

ABD cephesinde, hangi küresel mesele için, ne zaman Cumhuriyetçilerin ve Demokratların birlikte tepki verecekleri; ne zaman hangi konuda Başkan Trump’ın, parti ve siyasi görüş ayrımı olmaksızın, üzerinde ağır bir baskı hissedeceği belli değil. Başkan Trump, öteden beri, 1990’lı yıllardan bu yana ABD’nin ne kendi küresel imajına, ne de dünyanın söz konusu coğrafyasına hiçbir pozitif katkısı olmamış ‘bitmeyen’ savaşlardan tümüyle sıyrılması gerektiğine dair net bir tavır ortaya koyuyor. Çünkü, söz konusu Ortadoğu ve Orta Asya’da yürütülen askeri operasyonlara, ABD halkının yaşam standartlarını, ülkenin altyapısını ve yeni yatırım alanlarını iyileştirebilecek bir 9 trilyon dolara yakın para gömülmüş durumda.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin