‘Trump’ın ‘küreselciler’le savaşı sertleşecek

1980’li yıllarda, Sovyetler Birliği’nin ‘kaçınılmaz’ bir sona sürüklendiği yönündeki emareler ve tartışmaların alevlendiği dönemde, kapitalizmin ve ‘Atlantik İttifakı’nın ‘babalar’ı, kanaat önderleri, ellerindeki uluslararası medya imkanını etkin şekilde kullanarak, ‘globalizm’i pazarlamaya, dünya kamuoyuna pazarlamak üzere düğmeye bastılar. Temel argüman, dünya ticaretini serbestleştirmek ve uluslararası sermayenin önündeki duvarları kaldırmak suretiyle, uluslararası şirketlerin karlılığını katlamak ve kapitalizmin ‘baronları’nın ‘zenginlik’ seviyesinde daha üst bir lige taşımaktı.

Geride bırakılan 30 yıl, uluslararası ölçekte ‘özel imtiyazlar’a sahip elit bir yapının kendi göre ‘doğru’ları dayattığı; ancak dünya vatandaşlarınca kabul görmemiş bir ‘küreselleşme’ anlayışının sebep olduğu pek çok travmanın dünyamızı belirsizlikler ve kaygılarla dolu bir geleceği sürüklediği ‘ağır’ bir gerçekle yüzleşmemiz oldu. Dünyanın pek çok noktasında insanı felaketleri tetiklemiş; ‘kural tanımaz’ finans baronlarının, silah endüstrisi baronlarının nemalandığı, amorf, kaygı verici düzeyde ‘asimetrik tehditler’i barındıran bir küresel ekonomi-politiğin içine düştük. Ve, bu tablonun baş tetikçiliğini de, son 35 yıldır Washington’a çöreklenmiş bir ‘küreselciler’ grubu oynadı.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin