Trump Dinamiti, MB Toplantıları ve Dolar Ne Olacak?

Yaşar Erdinç – 07.12.2017

Dün Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıması ve ABD Büyükelçiliğini bu şehre taşıma kararı infial yarattı. Doğu Kudüs’ü 5 Haziran 1967’de işgal eden İsrail, 1980’de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını “birleşik başkenti” ilan etmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980’de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail’in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saymıştı. BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs’ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv’de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs’ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor. ABD, Trump’ın hamlesiyle Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ilk Sorumsuz ve akıl dışı ülke oldu. Uluslararası toplumda ve tüm Müslüman aleminde çok büyük bir tepki var. Ortadoğu’da zaten var olan ateşi alevlendirecek ve tüm dünyayı sarmasına neden olacak bu olayın küresel etkisi, sadece uluslararası politika, siyaset üzerinde değil, küresel piyasalar üzerinde de kendini gösterecektir.

Her ne kadar bu aşamada küresel piyasalar üzerinde ciddi bir etki yaratmamış görünüyor olsa da, çok kısa süre içinde bu kararın, Kuzey Kore riskinden çok daha büyük olduğu da görülecektir. Yarın (cuma) tüm dünyada bu infial çok daha net hissedilecektir. Trump’ın bu çılgın kararı sonrasında artık küresel piyasalar denklemine, Tüm Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs konusu da girmiştir. Gelişmeler piyasalar tarafından da takip edilecektir. Fakat, Trump’ın geri adım atması beklenmezken, sayın Cumhurbaşkanımız tarafından duyurulan 13 Aralık’ta yapılacak İİT (İslam İşbirliği Teşkilatı) toplantısından çıkacak kararlar çok önemli olacaktır. Çünkü somut sonuçlar alınması bekleniyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin