Para & Borsa

Trump Dinamiti, MB Toplantıları ve Dolar Ne Olacak?

Yaşar Erdinç – 07.12.2017

Dün Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıması ve ABD Büyükelçiliğini bu şehre taşıma kararı infial yarattı. Doğu Kudüs’ü 5 Haziran 1967’de işgal eden İsrail, 1980’de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını “birleşik başkenti” ilan etmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980’de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail’in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saymıştı. BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs’ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv’de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs’ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor. ABD, Trump’ın hamlesiyle Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ilk Sorumsuz ve akıl dışı ülke oldu. Uluslararası toplumda ve tüm Müslüman aleminde çok büyük bir tepki var. Ortadoğu’da zaten var olan ateşi alevlendirecek ve tüm dünyayı sarmasına neden olacak bu olayın küresel etkisi, sadece uluslararası politika, siyaset üzerinde değil, küresel piyasalar üzerinde de kendini gösterecektir.

Her ne kadar bu aşamada küresel piyasalar üzerinde ciddi bir etki yaratmamış görünüyor olsa da, çok kısa süre içinde bu kararın, Kuzey Kore riskinden çok daha büyük olduğu da görülecektir. Yarın (cuma) tüm dünyada bu infial çok daha net hissedilecektir. Trump’ın bu çılgın kararı sonrasında artık küresel piyasalar denklemine, Tüm Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs konusu da girmiştir. Gelişmeler piyasalar tarafından da takip edilecektir. Fakat, Trump’ın geri adım atması beklenmezken, sayın Cumhurbaşkanımız tarafından duyurulan 13 Aralık’ta yapılacak İİT (İslam İşbirliği Teşkilatı) toplantısından çıkacak kararlar çok önemli olacaktır. Çünkü somut sonuçlar alınması bekleniyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!


Etiketler: , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx