Tropikal yağmur kuşağı ve su yönetimi

Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında küresel iklim değişikliği ve sebep olduğu sonuçlar doğal olarak daha yoğun bir şekilde ele alınıyor ve araştırmalara konu oluyor. 2021 yılı içinde yayınlanan yeni bir araştırma, küresel iklim değişikliğinin, Amerika Kıtası ile Afrika, Avrupa ve Asya’yı zıt şekilde etkileyeceğine işaret etmekte. Artmaya devam eden küresel sera gazı emisyonunun sebep olduğu iklim değişikliği nedeniyle, tropikal yağmur kuşağı, Doğu Afrika ve Hint Okyanusu’nu orijinli olmasına rağmen, bu eksen üzerinden Afrika, Avrupa ve Asya kıtalar grubunda kuzeye doğru hareket ederken, Amerika kıtasında güneye doğru hareket edecek.

Bu nedenle, son 2 haftadır, hem Avrupa’nın bir çok ülkesinde, Avrupa’nın bir parçası olarak Türkiye’de ve Çin’de, önceki yıllarda rastlamadığımız şiddetle yağmurların sebep olduğu sel felaketlerini izliyor ve maruz kalan insanların kurtarılması adına geniş çaplı operasyonları takip ediyoruz. Meteorolojik bilgiler, son 2 haftadır gözlenen şiddetli yağmurlarda, gerek Avrupa, gerek Türkiye, gerekse de Çin, aynı bölgeye 4, 6, hatta 8 ayda toplam yağabilecek yağışın, 4,6 veya 8 saatte yağdığına işaret ediyor. Tropikal yağmur kuşağnın yer değiştirmesi, yerel kuraklık ve bolluk dengesinde değişimlere de neden olacak. Hindistan’ın ve Çin’in önemli bir bölümü yoğun sel baskınları ile baş etmek zorunda kalacak.

Buna karşılık, Güneydoğu Afrika ve Madagaskar’da kuraklık stresi iyiden iyiye artacak. Ayrıca büyük çoğunluğu ormanlarla kaplı dağlardan oluşan Orta Amerika da tropikal yağmur kuşağının yer değiştirmesi nedeniyle büyük bir kuraklığın içine girecek.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!