Bizim Toptan Hisse Yorumu / Tacirler Yatırım – (16.06.2017)

Bizim Toptan Hisse Yorumu

Tavsiye: TUT
Hedef fiyat TL12,3
Getiri potansiyeli 5%

Bizim Toptan’da yönetimin yeni beklentilerini ve 1Ç17’de faaliyetlerde görülen zayıflığı dikkate alarak hedef fiyatımızı 12, 3TL’ye (önceki TL13) revize ettik. Yıl başından bu yana görülen zayıf hisse performansı nedeniyle TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Ayrıca 9 Mart’ta başlatılan hisse geri alım programının (%2,9 hisse alındı) hissedeki daha fazla düşüşe karşı kalkan oluşturabileceğini düşünüyoruz. Yeni üst yönetimin atanması sonrasında şirketteki yapısal değişiklikler toptancı talebinde bozulmanın göründüğü dönemde ek maliyet yarattı. Yapısal değişikliklerin uzun vadede şirketin faaliyetlerine katkısı olacağını düşünmekle beraber 2017 -2018 dönemi için tahminlerimizi aşağı revize ediyoruz.

Yeni üst yönetim yapısal adımlar attı – Şubat 2017’de atanan yeni yönetim Bizim Toptan’da geleneksel, franchise, Horeca (hotel, restoran ve café) ve bireysel müşteri gruplarında satışları artırmak üzere yapısal adımlar attı. Bu gruplarda büyüme eski yönetimin de ana stratejisi olmasına rağmen, turizm sektörü ve tüketici güvenindeki bozulma 2016’da şirketi toptancı kanalında ağırlığını artırmaya itti. Ancak 4Ç16’dan itibaren toptancı kanal satışlarında da gerileme görülmeye başla ndı. Tedarikçilerin 4Ç17’de satış iskontolarını azaltması da Bizim Toptan’ın kârlılığını olumsuz etkiledi. Sonrasında 1Ç17’de yönetimin toptancı kanalına sunulan düşük fiyat politikasında revizyona gitmesi ile beraber oluşan stok zararı marjda geçici gerilemeye yol açtı.

Mağazalardaki yapıldandırmanın etkisinin 2Ç17’de de devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca şirket büyük toptancı müşteri satışlarını bazı mağazalarda merkezileştirmeyi ve 2017’de 15 mağaza açmayı planlıyor. Bizim beklentimiz 12 mağaza ve 25 milyon TL toplam yatırımdır.

Son iki çeyrekte görülen operasyonel zayıflık sonrası tahminlerimizi aşağı revize ediyoruz – Net satış ve FAVÖK tahminlerimizi 2017 yılı için %5 ve %45 aşağı çekiyoruz. Revize tahminlere göre ciroda %7 büyüme beklentimiz şirketin yüksek tek haneli büyüme beklentisine yakındır. 2017’de FAVÖK marjının 70 baz puanla %1,7 seviyesine daralacağını bekliyoruz. Satış kanalındaki yeniden yapılandırmanın olumlu etkilerinin 2Y17’den itibaren görülmeye başlanacağını düşünüyor ve 2017 sonrası marjlarda iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz. 2017’de net zarar ve eksi serbest nakiş akışı öngörüyoruz.

Hisse geri alım programıyla % 2, 9 pay 13,5 milyon TL’ye satın alındı – Yıldız Holding, hisse geri alımı için Bizim Toptan’a 40 milyon TL’ye kadar sermaye avansı koydu (%8,4 pay). Sermaye avansıyla hisselerin geri alımı bedelli sermaye artışı zorunluluğu doğurabilir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin