Bizim Toptan 2017 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Yatırım Finansman – (09.08.2017)

2Ç17 Mali Tablo Analizi

Endekse Paralel Getiri
(Önceki: Endeks Üzeri Getiri)

Getiri potansiyeli 3%

2Ç17 sonuçları tahminlerimiz dahilinde… Bizim Toptan 2Ç17’de 10mn TL net zarar açıklarken bu rakam hem bizim 11mn TL olan tahminimizin hem de 10mn TL olan piyasa tahminine paralel geldi. Bilanço tarafında ise Şirket ana hissadarı olan Yıldız Holding’den 2Ç17’de TL125mn alacak oluşmuş durumda. Bu nedenle 1Ç17’de 106mn TL olan net nakit pozisyonu 2Ç17’de 3mn TL net borca döndü.

Müşteri optimizasyonu devam ediyor… Bizim Toptan 2Ç17’de 3 yeni mağaza açılışı yaparken bir mağazasını kapattı, bir tanesinin de yerini değiştirdi. Satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %2 artarken tütün ve ana grup satışlarda büyüme birbirine yakın oldu. Şirket toptan kanalındaki satışları optimize etmeye 2Ç17’de de devam etti ve bu kanaldaki satışları %23 düşüş kaydetti.

İlk çeyreğe göre karlılıkta toparlanma… Satış kırılımındaki optimizasyon çalışmalarına ragmen brüt kar marjı 2Ç17’de geçen yılın aynı dönemine göre 94bp daralarak %7.9 oldu. Stok temizliği ve tedarikçilerden alınan iskontolardaki gerileme brüt kar marjı üzerindeki baskının nedenleri oldular. Buna ek olarak faliyet giderleri geçen yılın aynı dönemine göre %17 artarak faliyet giderlerinin satışa oranının 93bp artışla %7.5’e gelmesine neden oldu. Böyleve VAFÖK marjı geçen yılın aynı dönemine göre 183bp düşerek %1.1 olarak gerçekleşti. Bu oran yine de 1Ç17’ye göre toparlanmaya işaret etmektedir. VAFÖK 2Ç17’de geçen yılın aynı dönemine göre %62 daralarak 8mn TL oldu. Bu rakam bizim tahminimizle aynı fakat 5mn TL olan piyasa tahmininin üzerinde gerçekleşti.

Tavsiyemizi Endekse Paralel Getiri’ye düşürüyoruz… 2Ç17 sonuçları genel olarak tahminlerimize paralel gerçekleşti. Fakat ana hissedara 2Ç17’de aktarılan 125mn TL’lik alacak kalemi kısa vadede hisse senedi fiyatı üzerinde baskı oluşturabilir. Bizim Toptan için tahminlerimizi ve hedef fiyatımızı değiştirmiyoruz. Fakat hisse fiyatı 14TL olan hedef fiyatımıza yaklaştığı için daha önce Endeks Üzeri Getiri olan tavsiyemizi Endekse Paralel Getiri olarak değiştiriyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN