Tofaş Oto 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (01.11.2018)

Tofaş Oto 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Şirkete ilişkin bilanço analizi ve teknik değerlendirme notumuzu aşağıda görebilirsiniz:
– Tofaş, 3Ç18’de güçlü operasyonel kârlılık ile, 247 mn TL olan piyasa beklentisinin %26 üzerinde 311 mn TL net kâr açıkladı.
– Yurtiçi pazarın daralmasına rağmen, toplam satışların %79’unun yurtdışı satışlarından oluşması şirket kârlılığının yüksek seyrinde etkili olmuştur.
– Otomotiv sektörüne yönelik ÖTV ve KDV düzenlemelerinin, yılın son çeyreğinde şirketin satışlarını pozitif etkilemesi bekleniyor.
– Son iki yılın en düşük seviyesinden gelen tepki hareketlerine rağmen 200 haftalık ortalama seviyesinin üzerine atamayan hissede, 21,96 direnç seviyesi aşılmadığı sürece yükseliş eğilimleri sınırlı kalmaya devam edebilir.

Temel Analiz: 3Ç18’de piyasa beklentisinin %26 üzerinde 311 mn TL net kâr açıklayan şirketin, satış gelişleri beklentilerle uyumlu gerçekleşmiştir. Faaliyet giderlerindeki etkin maliyet kontrolü ve TL’deki değer kaybı operasyonel kârlılığı pozitif etkileyerek FAVÖk rakamlarının beklentilerin %33,2 üzerinde 731 mn TL seviyesinde gerçekleşmesini desteklemiştir. Yurtiçinde artan faiz ortamında araç satış hacminde düşüş beklentisinin devam edeceği endişelerine rağmen, son ÖTV ve KDV düzenlemesi ve TL’deki dengelenme otomotiv sektöründe toparlanma eğilimini destekleyebilir.

Teknik Analiz: Son iki yılın en düşük seviyesinden gelen tepki alımlarına rağmen, 200 haftalık ortalama seviyesinin altında kalınması yükseliş eğiliminin sınırlı olmasına neden oluyor. BIST endeksindeki toparlanma eğilimi, MACD indikatörü ile olan pozitif uyumsuzluk ve beklentilerden güçlü gelen finansal sonuçlar ile 21,96 direnç seviyesine yönelim beklediğimiz hissede, 21,96 seviyesinin üzerindeki kapanışlarda 23,80 ve 25,40 bölgeleri hedeflenebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN