Tofaş Oto 2017 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (03.08.2017)

ÖNERİ: AL

 Tofaş yılın ikinci çeyreğinde piyasa beklentisinin (TL 272mn) hafif üzerinde, bizim beklentimize ise paralel (TL 295mn) bir sonuçla TL 312mn net kâr açıkladı (2Ç16: TL 239mn). FAVÖK marjı 1Ç17’deki gibi güçlü kalarak 10.4% (Şeker: 10.0% – Consensus: 9.5%) seviyesinde gerçekleşirken – (2Ç16: 9.3%) – brüt kârlılıkta ise yıllık bazda 0.6 yp artış göstererek 10.4% seviyesine gelinmiştir. İhracat payının azalması (ihracat: daha düşük kâr marjı) ve yurtiçi pazardaki güçlü büyüme (yurtiçi: daha yüksek kâr marjı) kâr marjındaki artışının ana sebebidir.

 Operasyonel giderlerin satışlara oranı 1Ç17’deki gibi yine kontrollü gerçekleşerek 3.7%seviyesinde tutulabilmiştir. Genel yönetim giderleri ve satış pazarlama giderlerinde geçtiğimiz seneye kıyasla önemli seviyede düşüşler gözlemekteyiz. Operasyonel giderler tarafındaki bu gelişmeleri şirket için uzun vadede oldukça olumlu buluyoruz.

 Tofaş’ın 2015 Ekim ayında lansmanı yapılan ve Kasım ayında satışına başlanan yeni Sedan modeli ve 2016 yılının Nisan ve Temmuz aylarında satışına başlanan HB ve SW modellerinin yurt içi ve yurt dışı satışlara yapacağı katkı hisse fiyatı için en önemli katalizör durumunda bulunuyor.

 Euro bazlı ve maliyet+kâr yöntemiyle yapılan yurt dışı satışların etkisiyle Şirket döviz kurlarındaki yükselişten Euro borçlanmalarına rağmen olumsuz etkilenmiyor.

 Şirket için, olumlu gelişmelerin fiyatlara yansıdığını düşüncemize ve İNA ile çarpan karşılaştırması yöntemlerini uyguladığımız modelimize dayanarak tavsiyemizi “AL” ve hedef fiyatımızı “33,92 TL” olarak koruyoruz. Fiyatlama modelimizde risksiz getiri oranını %11,0 piyasa risk primini ise %5,5 olarak belirlemiş bulunuyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN