TL enerjisi dolara karşı korunuyor

Cem Şengezer – 05.12.2015

Büyük resmi konuşturunca, anlatmaya devam ediyor: çok yoruldum. Dinlenmem gerek ! Bir dağcı edasıyla yaptığı zirve tırmanışında nefes alması gerekiyor…

Bir sonraki soru da hazırl elbette: nefes egzersizleri yeniden tırmanış için mi ? Yoksa yol gözünde mi büyüyecek ve geri dönecek ?

Fiziksel enerji seviyesi gereği: düşüş eğilimi devam ediyor. Eğilim içinde, düzeltme ve tepki amaçlı yükseliş devam ediiyor olsa da zayıf kalıyor.
Genel tabloda, şubat 2013den bu yana görülen yükselişin düzeltmesini kısmen yaşamaya devam ediyoruz.

Aylık bazda düşüş eğilimi netleşiyor ve hızlı tırmanışın düzeltmesi zaman alacaktır.

Genel ölçü olarak izleyebileceğimiz 120 haftalık ortalama ve 48 haftalık ortalama arası açılmaya devam eden makasın kapanmasını bekleyebiliriz.
Kapanmasına engel oluşturacak zıt hareketleri de birkaç ay daha “köpük” olarak görmekte fayda vardır. Elbette fırsat maliyeti ve kazancı bakışa göre değişir.

Referans olarak görebileceğimiz 120 haftalık ortalamanın belirttiği yükseliş eğiliminin orta vadede korunmasını beklemekteyiz.

Piyasa dinamikleri gereği, bu ortalamanun bir süre sonra yataya döneceği açıktır ama bu dönüşün sonlanmasını yine orta vadede beklemeliyiz.

durum analizi:

– 120 saatlik ortalama çok kısa vadeli hareketleri tarif etmek için yeterli olabilir: bu ortalama 2.896 seviyesinden geçmektedir (ekime göre yükseliş sürüyor).
– 120 günlük ortalama: biraz daha uzun süreli hareketleri modelleme ve tahmin için kullanabiliriz: kasım 2014den bu yana istikrarlı ve artan tempo yükseliştedir (2.863 seviyesine yükseldi).
– 120 haftalık ortalama: yıllık hareketleri tahmin için kullanabiliriz. 2015 haziran dönemi başlayan hızlı yükseliş tempo kaybetmeden devam etmektedir (2.373 seviyesine yükseldi).

tahminsel analiz:

– 120 saatlik ortalama kısa vadeli referans idi: aşırı yükseliş ve düşüşlere tepki vermeye devam edecektir (kısa vadeli aksiyon planlarının performans göstergesi olacaktır).
– 120 haftalık ortalama yükseliş temposunda ve bu durumun devamında yavaşlama beklenebilir: eğerki dalgalanmalar artar ise tempo düşüşü devam edecektir.
– aşırı ısınmanın denge noktası olarak önümüzdeki 6 hafta dolar ortalamasını 2.7950 – 2.8350 olarak bekleyebiliriz.
– bu durum 6-8 haftalık dönem için düşüş eğilimi ağırlıklı gelişime işarettir.

Cem Şengezer’in tüm yazıları için: Para Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir