Ticaret savaşlarında Türkiye’ye fırsatlar

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü IFO’nun son araştırması, 1 Eylül’den itibaren devreye girecek Trump Yönetimi’nin Çin’in ABD’ye 300 milyar dolarlık ihracatına yüzde 10 ek vergisinin, AB’ye 1,5 milyar euro, diğer ülkelere ise 3,8 milyar euro ek ihracat geliri sağlayacağını öngörmekte.

Çin’in ise, bu ek vergilerle ABD’ye yaptığı ihracatta 24,8 milyar euroluk kayıp yaşayacağı beklenmekte.

Kağıt üzerinde, bu ek vergilerle, ABD’nin 1,8 milyar euro ilave gümrük vergisi geliri elde edeceği öngörülse de, ABD’nin Çin’den iyi bir fiyata ithal ettiği bu ürünlere, ‘Ticaret ve Kur Savaşları’ nedeniyle ek vergi uygulaması, bir başka cepheden ABD için enflasyon riskini de beraberinde getirecek.

Aynı risk, ‘Brexit’ nedeniyle, AB’den ‘anlaşmasız’ ayrılık noktasına gelmesi halinde, Britanya için de söz konusu. Bu nedenle, ABD ile arasındaki ticareti 100 milyar dolara yükseltmek adına inisiyatif ortaya koyan ve ‘Brexit’ devreye girmeden Britanya ile olası bir ‘serbest ticaret anlaşması’ zemini için uzlaşı arayışında olan Türkiye, gerek ABD’ye, gerekse de Britanya’ya, atacakları adımlar nedeniyle ortaya çıkacak ‘enflasyonist etki’nin çözümünün Türk ihraç ürünlerinden geçtiğini hatırlatmalı. Türkiye’nin rekabet edilebilir fiyatla ve yüksek kalitede dünyaya ihraç ettiği ürünlerde, imalat sanayiinin yanı sıra, tarımsal ürün ve gıda ihracatında da küresel standartları yakalaması, Türkiye’nin ihracatına ilk etapta 5 ile 10 milyar dolar ek gelir kazandırır.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin