THYAO ve ulaştırma sektörü gelişimi

THYAO: Ulaştırma sektörü ve yeni dalga

Şubat 2021 yazımızdan bu yana 5 misli artan THYAO hissesi son 1 yılda % 490 getiride ise göz ardı edilmiş bir sektörün dikkat çektiğini düşünebilir miyiz?

Sorular güzeldir ve çoğuna verilen cevaplar yanlış sonuçlara götürüyor olsa da doğruyu aradan ayıklamak için gerekiyor. Bu zorunlu disiplini devam ettirebileceğimiz sürece göz ardı edilenin sebepleri üzerine de bakış açısı geliştirebilir olacağız. Sürdürülebilir şekilde büyüyen ekonomi modeli için,  iş kanallarının sağlıklı çalışması elbette değerlidir.  Bir cihazın yeniden tasarlanması üzerine plan geliştirenler için iş kanallarının düzenli açık olması elzemdir. Bu kanalların faal olmasının maliyeti vardır ama bunu karşılayacak ciro ve karlılık üzerine de plan geliştirilmiş olacağını artık düşünmemiz gerekmez mi? Hisse piyasa değerleri geleceği satın alarak belirlendiğine göre bunun nasıl olabileceği üzerine kafa yormak gereklidir.

Daha geniş pencereden bakarsak deniz, kara ve hava kanallarını temsilen ulaştırma sektörünün endeks bazlı getirisinin son 1 yıl ve 2022 getirilerinin diğer endekslere göre zirvede olması tesadüf değildir.  Endeks dahilindeki hisseler içinde Türk Hava Yolları için açık ara getiri farkı görülüyor olması da tesadüfi değildir: ortalamaya dönüşler vardır ve finansal varlıklar buna uygun döngüler geliştirirler.

Buradaki temel problem “döngülerin tanımlanması” üzerine kurularak görülmelidir. Aksi durumda “ortalamaya dönüş” prensiplerini yakalamaktan uzağa düşmüş oluruz ve başka bir düşünce evreninde çözüm arayışları içinde belki de çaresizce çözüm arıyor oluruz.

Aynı gerçeği başka açıdan göstermeye çalışırsak: son 3 yılın getirisini, son 1 yılda sağlayan hisse için ıskalama problemi modelde midir? Dış güçlerde midir? Problemi yeniden tanımlamak ve çözümü sıfırdan tasarlamak şarttır. Yanlış başlangıç yanlış sonuçlara götürür.

Matematik üzerinden piyasa verilerini konuşturursak: ortalamaya dönüş gereği ana trend kesilmemiştir

– her yükselişin veya düşüşün dönüş prensiplerine katkı verdiğini unutmayalım: işlemlerin birikimli önemi vardır

– bu birikimleri değerlendirme şekli model başarısını belirler

– aylık ana trend üzerinden bakarsak: baz etkisi gelecek yıl daha güçlü gelişecektir (simülasyon)

– tarihsel hareket içinde son 1 yıl hareketi rallisi sona gelindiği anlamı taşımaz ufak düzeltmelere rağmen baz etkisiyle eğilim değişmeyecek görünüyor çünkü bazın yıpranma eğilimi negatif değildir (simülasyonda pozitif görünüyor)

– aylık bakış, aylık beklentileri besler.

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!