‘Terörsüz’ İstikrarın özgül ağırlığı

Mümbiç’ten Kobani’ye, Fırat’ın doğusunu terör örgütlerinden, terör tehdidinden arındırmaya yönelik olarak yürütülen Barış Pınarı Harekatı, Türkiye’nin güney sınırlarında, 1. Körfez Savaşı’nın gerçekleştiği 1990’dan bu yana, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmaya çalışılan bir ‘yapay devleti’, terör örgütlerine dayalı bir devlet yapılanmasını kökünden ortadan kaldıracak operasyonların 2016 yılından bu yana ki üçüncüsü. Türkiye uluslararası hukuka dayalı olarak, ülke ve sınır güvenliğini sağlamaya yönelik kapsamlı bir operasyonu başarıyla yönetirken, sırf 30 yıldır Washington’a çöreklenmiş bir ‘küreselci’ yapının planları, hedefleri, emelleri çöküyor diye, Trump Yönetimi üzerinde ‘aşırı yoğun’ bir siyasi baskı oluşturarak, ABD Yönetimi’nin Türkiye’ye yönelik ‘hukuksuz’, ‘haksız’ yaptırım kararları aldırmasını elbette not aldık.

Söz konusu yaptırım kararlarıyla ilgili iki önemli tespit asla göz ardı edilmemeli. İlki, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın ifade ettikleri, hiç bir yaptırımın sınırlarımızın ötesinden gelenden daha büyük bir tehdit olmadığı gerçeği. Bu nedenle, söz konusu olan Türkiye’nin bekası ise, ülkenin her karış toprağı ve sınırlarının güvenliği ise; bu amaçla yürütülen terörle mücadele operasyonlarını durdurmaya yönelik yaptırımların hiç bir önceliği olamaz.

Kaldı ki, Başkan Trump’ın, üzerindeki ağır siyasi baskıya rağmen, Türkiye’nin ülke güvenliğine yönelik operasyonuna yönelik yaptırım kararını ‘rahatça’ aldığı kanaatinde değilim.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin