Temmuz’a kadar TL yönetimi

Dünya ekonomisinin önde gelen ekonomilerinin tümünün para birimlerinin ABD Doları karşısındaki değeri, mevcut konjonktürde, ekonomi-politik bir düzlem üzerinde şekilleniyor. Bir cephede, söz konusu ülke para biriminin değerini korumakla görevli merkez bankasının para politikası tercih ve taktikleri öne çıkıyor. Bir de, ülke merkez bankasının uluslararası rezervlerinin durumu. Bir cephede söz konusu ülkenin makro ekonomik performansı; yani üretim, ihracat, büyüme ve istihdam ile ilgili genel performansı yer almakta. Bir diğer cephede ise, söz konusu ülkenin ABD ile yaşadığı ticaret savaşlarına ve/ veya küresel ve bölgesel siyasete dair anlaşmazlıklar, gerginlikler yer almakta. AB’nin ortak para birimi Euro’dan Sterlin’e, Yuan’dan Ruble’ye, Türk Lirası’ndan Real’e, tüm paralar için aynı üçlü sac ayağı çalışıyor.

Rusya ve İran cephesinde doğrudan ambargo etkisi, Venezüella cephesinde ise, devlet başkanını iktidardan düşürmeye yönelik vahşi bir operasyonu dikkatle takip ediyoruz. Türk Lirası cephesinde ise, bir çok ülke para birimine göre durumu farklılaştıran önemli bir mesele ise, küresel bir karanlık gücün Hükümetimizi, ekonomi yönetimini köşeye sıkıştırmak adına döviz kuru operasyonları da yürütüyor olması.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin