Temettü Beklentisiyle Öne Çıkabilecek Hisseler / ATIG yatırım – (14.01.2015)

Temettü Beklentisiyle Öne Çıkabilecek Hisseler

2014 yıl sonu finansallarının açıklanmasının ardından düzenli temettü ödemesi gerçekleştiren hisseler ve temettü beklentileri yüksek şirketler öne çıkabilir. 2014 yılı beklentilerine bakıldığında BIST30 hisseleri içinde temettü verimliliği açısından göze çarpan hisseler arasında Turkcell, Türk Telekom, Koza Altın, Ereğli Demir Çelik hisseleri var.

bist30-temettu-beklentileri

Turkcell’i ele alırsak, 2012 yılından bu yana toplanamayan Genel Kurul’un yanı sıra şirket 2011 yılından bu yana temettü dağıtımı gerçekleştirmiyor. Birikmiş temettüsü bulunması sebebiyle Turkcell’de 2014 yılı için temettü verimliliği beklentisi yüksek.

Hatırlanacağı üzere, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, genel kurulun 31 Mart’a kadar toplanamaması halinde SPK’nın gerekli adımları atacağını açıklamıştı. Bu sebeple genel kurul toplanır ve beklenen temettü kararı alınırsa, Turkcell yükseliş trendini devam ettirebilir. Türk Telekom ise düzenli temettü dağıtımı gerçekleştirmesi sebebiyle tercih edilen hisseler arasında.

Geçmiş yıllarda temettü verimliliği açısından öne çıkan Tüpraş’da, bu yıl için temettü konusu belirsizliğini koruyor. 8 Ocak 2015 tarihinde tebliğ edilen 160 milyon TL’lik vergi cezasının karşılık ayırma işleminin uzlaşılan tutardan veya 160 milyon üzerinden mi yapılacağı; veyahut yasal ve IFRS finansallarının hangisinde gösterileceğinin belli olmaması sebebiyle durum net değil.

Sektörel bazda incelediğimizde, Çimento ve Otomotiv ve telekomünikasyon sektörlerinin öne çıktığını söylemek mümkün. Otomotiv Sektöründe Tofaş, Ford Otosan ve Otokar; Oyak Grubu şirketlerinden Mardin ve Adana Çimento, Temettü Endeksi’nde beklentiler açısından üst sıralarda yer alan hisseler arasında.

temettusu-ile-one-cikan-hisseler

Yukarıdaki tabloda temettü endeksinde öne çıkan hisselerin son 10 yılda kaç defa temettü dağıtımı gerçekleştirdikleri ve 2014 yılı getirileri yer almaktadır. Borsa İstanbul 2014 yılında %26,4 oranında prim yaparken, endekste yer alan hisselerin büyük çoğunluğu endekse paralel ve endeksin üzerinde getiri sağladığı görülmektedir.

Raporun tamamı için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir