Teknosa Hisse Yorumu / Ata Yatırım – (19.02.2014)

Teknosa Hisse Yorumu

Büyüme Hikayesi Devam Ediyor…

Teknosa için 2014 ciro tahminimizi %5 arttırarak 3,858 mn TL’ye ve net kar tahminimizi 18% yükselterek 82 mn TL’ye
revize ettik.  Teknosa konsolidasyon ile birlikle hafifleyen rekabet ortamından faydalanacak.  Teknosa için 12 aylık temettü hariç 14.70 TL hedef fiyat ve %34 yükselme potansiyeli ile “AL” tavsiyemizi koruyoruz.

Büyük resimde değişiklik yok. Konsolidasyon devam ediyor… Teknosa herhangi bir rakibini satın almamış olsa da, pazarda yaşanan konsolidasyondan olumlu etkilenecek. Oyuncuların karlılığa odaklanmaya başlamaları ile hafifleyen bir fiyat rekabeti göreceğimizi düşünüyoruz. TSS (Technology SuperStores) satış kanalının toplam pazardaki payının artmaya devam edeceğini ve Teknosa’nın bu durumdan faydalanacağını düşünüyoruz.

Şiketin iddialı hedefler pazardaki konumlanması ile uyumlu… Açık farkla pazar lideri olan Teknosa 2014 yılında internet gelirlerini iki kattan fazla arttırmayı ve faliyetler zayıf yada hiç olmadığı bölgelerde büyümeyi planlıyor. Şirket 2014 müşteri sayında daha yavaş bir büyüme beklerken yabancı para birimleri karşısında değer kaybeden TL sebebi ile daha hızlı büyüyen fiyatlar beklemekte.

Güçlü finansal yapı ve cazip değerleme… Şirketin borçsuz bilanço yapısı, net nakit pozisyonu (4Ç13 itibariyle 320 mn TL) ve güçlü nakit üretme kapasitesi organik ve inorganik büyümeyi destekleyecektir. 2014 yılı için 15,6x F/K çarpanıyla işlem gören hisse ululararası benzerlerine gore %20 iskontolu bulunmaktadır.

Yatırım Tezi : Teknosa için hedef fiyatımızı 14.70TL/hisse olarak yükseltirken (eski hedef fiyat: 14.10TL) hisseler için “AL” tavsiyemizi sürdürüyoruz. Teknosa için 2013 karından %3.4 temettü verimi ve önümüzdeki 12 ayda toplam %34 prim potansiyeli öngörmekteyiz. Teknosa hisseleri 2014 tahminlerimize göre 15.6x F/K oranı ile global benzerlerine 20% iskontolu işlem görmektedir.

Pazarda güçlü konumlanma ve sağlam bilançosu faliyetlerini desteklemeye devam ediyor. 2013 sonlarında pazarda içsel ve dışsal önemli değişiklikler yaşandı. Bimeks’in ElectroWorld’ü ve Darty’i satın alması ile pazarda beklenen oyuncu azalışı gerçekleşmiş
oldu. Bu satın almaları Teknosa’dan bekliyor olsak da pazarda orta vadede oluşmasını beklediğimiz hafifleyen rekabet ortamından en çok yararlanacak olan oyuncunun da açık ara Pazar lideri olan Teknosa olduğunu düşünüyoruz.

BDDK tarafından getirilen düzenleme ile cep telefonu satışlarında sıfır taksit uygulaması başladı. Alternatif finansman yöntemleri araştırılıyor olsa da, cep telefonu satışlarının çok yüksek büyüme kaydettiği dönemin sonuna geldiğimizi düşünüyoruz. 2013 yılında bu segmentte satışlarını %70 büyüten Teknosa için 2014’de %3 seviyesinde düşük bir büyüme bekliyoruz. Tüketiciler yeni finansman yöntemlerine alıştıklarında tekrar büyüme olacağını ancak düzenlemeden önceki seviyelere geri dönmeyeceğimizi düşünüyoruz.

Şirket bilançosunda bulunan 320 mn TL net nakit rakamı şirketin Türkiye’deki satın alma operasyonları ve yurt dışı inorganik büyüme fırsatları için önemli bir potansiyel taşımaktadır.

Büyük resimde değişiklik yok. Konsolidasyon devam ediyor. Teknosa için hazırladığımız ilk raporda iki konsolidasyon temasının altını çizmiştik: i) TSS (Technology SuperStores) satış kanalının toplam pazardaki payının arttığı, ii) TSS kanalı içerisinde yaşanan konsolidasyonun Pazar lideri Teknosa’yı pozitif etkileyeceği. Teknosa’nın satış hacmi ve net nakit pozisyonu sayesinde tedarikçiler üzerinde pazarlık gücünün ve yüksek marka değeri ile tüketicilerin gözündeki yerinin değişmediğini düşünüyoruz ve bu yukarıdaki iki temanın devam edeceğini öngörüyoruz. Şirketin 2014 yılında cirosunu %30 arttıracağını ve dengeli satış kırılımını koruyacağını düşünüyoruz.

Şirket Beklentileri : Teknosa 2013 yıl sonu analist toplantısı sırasında detaylı 2014 beklentilerini paylaştı. Ciro tarafında yaklaşık %35 büyüme ile 4 milyar TL’ye ulaşmayı hedefleyen şirket, %17 satış alanı büyümesi ve %10- 15 aynı mağazadan satışların artmasını bekliyor. 2013 yılında 180 mn TL olan internetten satışların 500 mn TL seviyesine gelmesi hedeflenirken, 20 mn TL’si internet platformlarına olmak üzere toplamda 60 mn TL yatırım yapılması planlanmaktadır. Teknosa 2014’ün ikinci yarısının 3 nedenden dolayı pozitif olacağını düşünüyor: i) makro beklentilerde stabilizasyon ii) global üreticilerin 2. Çeyrek itibariyle yeni ürünlerini piyasaya sürmesi ve iii) Haziranda yapılacak Dünya Kupası’nın TV
satışlarına pozitif etkisi.

4Ç13 Sonuçları

Yüksek marjlar ile güçlü bir yıl sonu… Teknosa 4Ç13’de TL12mn net kar açıkladı. 13 mn TL olan tahminimiz ve 15mn TL Cnbc-e konsensus ortalamasına paralel gerçekleşti. Teknosa 816 mn TL net satış rakamı ile 4Ç13’de beklentilerimizin %4 aşağısında kaldı. Ancak brüt marjın beklentimizden yüksek (açıklanan:%18.6, beklentimiz: 17.8%) gerçekleşmesi 2014 için olumlu bir gelişme. Şirketin son çeyrek fiyat rekabetine fazla katılmamış olması ve Euronics ile yapılan anlaşmanın küçük pozitif etkisi marjların yükselmesinde etkili oldu. Operasyonel giderler beklentilerimizin hafif üzerinde geldi ve FAVÖK marjındaki iyileşme 40 baz puan ile sınırlı kaldı. Çeyreksel bazda Teknosa’nın satış kırılımında bir değişiklik olmazken şirket 2013’ü %17 büyüme ile 166 bin metrekare satış alanı ve 294 mağaza ile kapattı.

Raporun tamamı için tıklayın.

Ata Yatırım Araştırma

Tüm Teknosa hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir