Tekfen Holding Hisse Yorumu / Deniz Yatırım – (26.09.2019)

Petrokimya yatırımı için fizibilite çalışması başladı

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY19.05
Hedef Fiyat/Hisse TRY28.60
Getiri Potansiyeli 50%

Tekfen Holding iştiraki CFS Petrokimya Sanayi A.Ş., yine Tekfen Holding iştiraki olan Toros Tarım’ın Mersin arazisi üzerinde yapılması tasarlanan 500 bin ton kapasiteli polipropilen üretim tesisi için ön hazırlık ve etüt çalışmalarına başladı. Şirket, projenin henüz geliştirme ve planlama aşamasında olduğunu ve fizibilite raporunun sonuçlarına göre son kararın yönetim kurulu tarafından verileceğini belirtti. Bu aşamada tesisle ilgili resmi ÇED süreci başlamış, mevcut arazinin topografik ölçümlemeleri tamamlanmış, arazinin imar planlarındaki niteliğinin “özel endüstri bölgesi”ne dönüştürülmesine yönelik başvuru yapılmış bulunuyor.

Beklenen büyüklüğü USD1,500 mln olan projede Tekfen, büyük veya küçük hissedar olacak bir ortak ile devam etmeyi düşünüyor. Yeni bir iş kolu olarak planlanan yatırımın halihazırda devam eden gübre operasyonları ile ilgili bir bağlantısı olması beklenmiyor. Türkiye polipropilen piyasasında yaklaşık 2 mln ton ithalat yapılırken ve yeni yatırımın öncelikle bu açığı düşürmeye yönelik hareket etmesi beklenirken geçtiğimiz yıl küresel anlamda gerileyen petrokimya ürünlerine yönelik talep projenin fizibilete raporundan çıkacak sonuca dair bir belirsizlik yaratıyor. Holdingin solo net nakit pozisyonu USD220 mln civarında. Haberin hisse senedine etkisinin nötr olmasını bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN