Tekfen Holding 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / İnfo Yatırım – (25.10.2019)

Beklentilere Paralel 3. Çeyrek

Tekfen Holding üçüncü çeyrekte beklentilerin altında 2.990 mn TL net gelir elde etti. Aynı çeyrekte FAVÖK 381 mn TL’lik beklentilerin hafif üzerinde 401 mn TL oldu. Net kar ise beklentilerle paralel 258 mn TL olarak açıklandı.

Satışlar, FAVÖK ve net kar bu yılın en düşük çeyreğine işaret ediyor. Satışlar bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %8 düşerken, FAVÖK %3,5 artış gösterdi. Net Kar ise geçen yılın aynı çeyreğine göre finansman gelirlerindeki düşüş dolayısıyla %42, 2019 ikinci çeyreğine göre %35 geriledi.

Backlog Erimeye Devam Ediyor

Üçüncü çeyrekte taahhüt gelir grubunun geliri, toplam gelirler içerisinde %74,4 paya sahip oldu. Elde edilen FAVÖK’ün %77’si, net karın %79’u taahhüt grubundan geldi. İkinci çeyrekte %8,9 FAVÖK marjıyla çalışan grubun bu çeyrek FAVÖK marjı idarelerden alınan ilave ödemelerinde etkisiyle %17,1 oldu. Çeyrek sonu itibariyle backlog 1.779 mn USD’ye geriledi. 2018 yıl sonunda backlog 2.747 mn USD seviyesindeydi. Kalan işlerin coğrafi dağılımına bakıldığında ise yurt dışının payı %91 oldu.

Tarım Grubunda Yavaşlama

Bu çeyrek tarım grubunun geliri toplam gelirin %24’ünü oluşturdu ve geçen yıla paralel seyretti. Grubun FAVÖK miktarı ise geçen yılın aynı çeyreğinin %43,3 aşağısında 93 mn TL olarak gerçekleşti. Tarımdan gelen kar ise geçen yılın aynı dönemine göre %37 artarak 63 mn TL’ye ulaştı. Fiyat dalgalanmalarından negatif etkilenen tarım grubu için yıl sonu beklentiler de aşağı yönlü revize edildi.

Aşağı Yönlü Revizyonlar

Tekfen Holding’in mevcut çarpanları büyük bir ıskontoya işaret ediyor ancak holdingin gelirleri içerisinde taahhüt grubunun payının yüksek olması ve burada bekleyen iş yükünün her çeyrek azalması hisse fiyatlaması üzerinde baskı oluşturuyor. Şirketin yıl sonu beklentilerinin aşağı yönlü revize etmiş olması da önümüzdeki süreçte aşağı yönlü risk oluşturuyor. Yeni projelerin alınması ise mevcut riskleri ortadan kaldırabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN