TCMB’nin kararlılığı enflasyonu ezecek

Kerem Alkin – 14.12.2018

TCMB’nin dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı, 2018’in son toplantısı ve 2019’a yönelik bir ufuk ortaya koyması yönüyle önemliydi. Hızla yükselen enflasyonu kontrol altına almak ve döviz kurlarındaki aşırı oynaklığı ‘nötralize’ etmek adına, 13 Eylül toplantısında politika faizinde 6.25 puan artıran TCMB, dünkü toplantıda da, para politikası faiz setini aynı düzeyde tutma kararı aldı. TCMB’nin para politikası faiz seti üzerinden piyasalara ve ekonomi çevresine uyguladığı ‘bazuka yaklaşımı’ (bazooka approach) sonuç verdi ve temel para politika faiz oranındaki 16 puanlık artışla, TCMB’nin son açıkladığı kasım ayı reel kur endeksi verilerine göre, ekim-kasım döneminde TL’nin sepet kura, yani dolar ve euroya karşı ortalama değer kazancı yüzde 21’i yakaladı.

TCMB’nin de ifade ettiği gibi, döviz kurlarındaki göreceli normalleşmeye bağlı olarak ithal girdi maliyetleri kısmen gerilese de, iç talepteki yavaşlama daha belirgin hale gelmiş olsa da ve bu gelişmelere bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlense de, fiyat istikrarına yönelik riskler sürüyor. Bu nedenle, reel sektörün mal ve hizmet belirleme alışkanlıklarındaki bozulma bertaraf edilene kadar, TCMB para politikasındaki sıkılaştırmayı sürdürmekte kararlı. PPK, ayrıca, hem para politikası kararlarının, hem de maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkının gecikmeli etkisini ve enflasyonu etkileyen diğer unsurları takip ederek, ‘enflasyonu ezmek’ adına, gerekirse ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceğini de ifade etmiş durumda. Bu noktada, yıllıklandırılmış manşet enflasyon yüzde 18’in altını görene kadar para politikası faiz setinde indirim yapılmaması en doğru taktik olacaktır.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin