TCMB’nin kararını doğru fiyatlandıralım

2018 yılının ağustos ve 2019’un mart ayı sonuna doğru, döviz kurlarında, küresel bacağı etkili iki manipülasyon gördük. ‘Öldürmeyen her darbe güç verir’ misali, Bakan Albayrak’ın koordinasyonunda, ekonomi yönetimi bu zorlu süreçlerden çeliklenerek, Türkiye Ekonomisi ise bağışıklık sistemini güçlendirecek tedbirlerden ve sonuçlardan önemli öğretiler alarak çıktı. Son bir yıllık bu süreçte, ekonomistler olarak, piyasalarda, ekonomi çevrelerinde üç tip insanın varlığını keşfettik. Halen de, aslında uğraştığımız üç tip.

Birinci tipi oluşturan grup, uzunca bir süredir pazarladıkları karanlık senaryoların tutmamasıyla ofsayda düşmüş olanlar.

Ofsayda düşmekten kurtulmak için ise, her fırsatta aynı karanlık senaryoları yeniden temcit pilavı gibi, pişirip pişirip önümüze koymaktan hiç utanmıyorlar.

İkinci tip arkadaşlar, Türkiye’nin ABD ve Rusya gibi süper güçlerle yürüttüğü, cesur hamleleri gerektiren, bölgesel ve küresel satranç oyununun sebep olduğu strese dayanamayıp, ayılıp bayılanlar grubu. Bu grup istiyor ki, Türkiye’nin bölgesinde, Orta Doğu’da, Doğu Akdeniz’de, Kafkasya’da ve Avrasya’da hiçbir iddiası olmasın; yeter ki kendileri huzur içinde olsun. Kusura bakmayın; sizin keyfiniz kaçmayacak diye, öyle bir dünya yok arkadaşım.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin