TCMB’den ‘önden yükleme’ devam

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) her ay 100 ekonomiste Türkiye’nin temel makro ekonomik göstergelerine yönelik beklentilerini sorarak oluşturduğu Beklenti Anketi’nin ekim ayı raporu, mayıs ayındaki anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin 2019 yılı sonu enflasyon oranı beklentisinin 6 ayda yüzde 16.68’den yüzde 12.69’a geldiğini gösteriyor. 2018’in ekim ayında aylık enflasyon yüzde 2.67. Bitirmekte olduğumuz ekim ayı enflasyon verisinin bu oranın altında kalma olasılığı hayli yüksek olduğundan, yıllıklandırılmış manşet enflasyon yüzde 8 civarına kadar gerilemeyi sürdürecek. Bu durumda, kasım ve aralık ayındaki olası enflasyon oranlarıyla, 2019 yılını yıllık enflasyon yüzde 9.8 ile 11.2 arasında bitirebilir.

Bu durumda, yıllık enflasyonun yüzde 10.4 seviyesinde şekillenmesi halinde, yüzde 15.50 seviyesinde olan TCMB para politikası faiz oranı en az 5 puan yukarıda kalacak. Bunun anlamı, TCMB Para Politikası Kurulu’nun 24 Ekim’deki toplantısında en az 1 hatta, 1.5 puan daha ‘önden yüklemeli’ faiz indirimi alanı daha olduğuna işaret ediyor. Nitekim, Anadolu Ajansı’nın ekim ayı PPK kararı anketine katılan 14 Ekonomist 1 puanlık faiz indirimine işaret etmişler. Tahminler 0,5 puanla ile 2 puan arasında indirim arası değişiyor. Ekonomistlerin arasında çok dar bir grup faizlerin sabit kalması gerektiğini düşünürken, ekonomistlerin büyük bir bölümü, ekim ayındaki olası 1 puanlık indirim sonrasında, aralık ayında 0.5 puanlık bir indirim daha bekliyorlar.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin