TCMB’den ‘bazuka’ operasyonu

Kerem Alkin – 25.05.2018

Ülke ekonomisinde döviz kurlarının ve genel fiyatlandırma alışkanlıklarının piyasa mantığından uzaklaştığı, ülkenin temel makro ekonomik dengelerinden koptuğu günlerde, merkez bankalarının ellerindeki önemli para politikası metotlarından (silahlarından) birisi de ‘bazuka yaklaşımı’dır (bazooka approach).

Merkez Bankası’nın elindeki para politikası araçlarıyla etkili bir adım atarak, piyasadaki zihin karışıklığını, moralsizliği, belirsizliği ortadan kaldırması, darmadağın etmesidir.
26 Şubat’ta 3.78 TL düzeyindeki dolar-TL kurunun, 28 Mart ve 4 Nisan’da 4 TL’nin üzerini test etmesi sonrasında, neredeyse 1.5 ayda 90 kuruş artması, 10 Mayıs’ta 4.25 TL’nin altındayken, özellikle son 2 haftada, Türkiye’de yurtiçi piyasalar kapalıyken, Uzakdoğu, Asya piyasalarındaki düşük hacimli, 10-15 kuruşluk sıçramalarla, bilhassa 22 Mayıs’ı 23 Mayıs’a bağlayan sabaha karşı, benzer bir gece yarısı operasyonuyla 4.65 TL’den 4.90’a çıkarılması, doğal olarak TCMB’yi harekete geçirdi ve geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 13.5’den 16.5’e çıkardı.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin