TCMB müdahalesi döviz kurunu geriletebilir mi?

Yeni Ekonomi Modeline (YEM) geçtiğimizden bu yana TCMB 3 kez döviz kuruna müdahale etti. Müdahaleler dolar/TL 14.00 sınırına yaklaştığında gerçekleşti. Bugünlerde Ankara’nın HER HANGİ BİR KONUDA somut bir politikası var mı, emin değilim. Tamamen kafalarına esen rüzgara göre de hareket ediyor olabilirler. Fakat, Saray dolar/TL’de 14.00 düzeyinin hem ihracatta rekabet avantajı sağlayacak, hem de enflasyonun daha da yükselmesini engelleyecek sınır taşı olduğuna karar vermiş olabilir.

Halihazırda, TCMB 14.00’ı savunabiliyor. Fakat, Perşembe açıklanacak PPK kararı 100 baz puan daha faiz indirimi içerirse, savunma hattı çökebilir mi? Ben size daha şeftali bir soru sorayım: TCMB kararlı bir müdahaleyle dolar/TL’yi 10.00-11.00 bandına püskürtebilir mi?

Önce, uzun vadeli perspektif oluşturalım: Faiz indirimleri sayesinde, son 2 haftanın verilerinde kredi hacmi patladı. Tahminime göre 3 Aralık’ta biten haftada 15 günlük kredi hacmi %11 civarında yükseldi. Yükselişin önemli bölümü de kurumsal kredilerden. Kasım ihracatı da rekor kırdı—ithalat da acaip yükseldi, ama ossun. Yani, Saray kafasına göre YEM fevkalade yararlı oluyor. Bu yüzden de faiz indirimleri durmaz. Hele, bir de bazı kaynakların iddia ettiği gibi yaz başında baskın seçim yapılacaksa, tek haneli politika faizine alışalım.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!