TCMB Kararı Sonrası Piyasa Yorumu / Halk Yatırım – (24.02.2015)

Politika faizinde “temkinli, ”koridorun üst bandında “ölçülü” indirim

TCMB bugünkü PPK toplantısında, politika faizi olarak ön plana çıkan bir haftalık repo ihale faiz oranını beklediğimiz doğrultuda %7,75’ten %7,55’e indirirken; faiz koridorunu, üst bantta 50 baz puanlık indirimle daha belirgin olarak, %7,5-11,25’ten %7,25-10,75’e çekti.

TCMB’nin gıda ve enerji fiyatlarındaki dalgalanmanın enflasyon üzerindeki etkisini göz önüne alarak, politika faizinde temkinli bir indirim kararını tercih ettiğini söyleyebiliriz. Nitekim, daha önceki notlarımızda da belirttiğimiz gibi, bu ayın enflasyon oranına ilişkin ilk tahminlerimiz, gıda ve enerji fiyatlarının dezenflasyon sürecine kısa vadede fazla yardımcı olamayacağı yönünde. Yıllık enflasyon oranının bu ay yükseliş gösterdiğini görebiliriz.

Ancak, TCMB’nin de faiz notunda dikkat çektiği üzere, çekirdek enflasyondaki düşüşün yıllık bazda hız kazanabileceğini tahmin ediyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir