TCMB Faiz Oranı Kararı / Aralık 2017

Muammer Demir – 14.12.2017

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (Kurul), Aralık ayı toplantısı sonrasında yayımlanan faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8, Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 seviyesinde sabit bıraktı. Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranı, Merkez Bankası borç verme faiz oranının yüzde 12,25’ten yüzde 12,75’e yükseltildiği açıklandı. Basın duyurusunun içeriğini incelediğimizde, 2017 yılı genelinde, kredilerde yaşanan yukarı yönlü ivmelenmeye değinilirken toplam talebin güçlenmeye devam ettiği belirtiliyor. İç talepte toparlanmaların devam ettiği ifade edilirken dış talepte yaşanan artışın ihracat verisi üzerinde olumlu yansımalarının devam ettiğine değiniliyor. Diğer taraftan, enflasyonun yüksek seviyelerde seyretmesi ve kısa vadede yaşanan maliyet gelişmelerinin beklentiler ve fiyatlama davranışları üzerinde riskleri artırdığı belirtilmektedir. Bu çerçevede Para Politikası Kurulu’nun parasal duruşun sıkılaştırılmasına karar verdiği ifade edilmiştir. TCMB’nin fiyat istikrarı amacı çerçevesinde elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği vurgulanırken enflasyon görünümünde hedefler ile uyumlu belirgin iyileşmeler görülene kadar para politikasında sıkı duruşun kararlılık ile devam edeceği açıklanmıştır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyon üzerinde doğrudan yada dolaylı etkili olan gelişmelerin takip edilemeye devam edeceği ve ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği belirtilmiştir.

SONUÇ

Dün, gerçekleşen FED toplantısı sonrasında özellikle, TL varlık fiyatlamaları açısından TCMB’nin faiz oranı kararı piyasalar açısından yakından takip edildi. Genel piyasa beklentisi, TCMB’nin GLP’de 100 baz puan artışa gideceği yönündeydi. TCMB yılın son toplantısında GLP’de 50 baz puan artışa gittiğini açıkladı. Karar sonrasında, TL’de yaşanan değer kayıpları ile birlikte kurun 3,8240 seviyelerinden, 3,8912 seviyeleri civarına kadar yükseldiği görüldü. Yayımlanan faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda bir önceki toplantı sonrasında (26 Ekim 2017) yayımlanan basın duyurusuna göre bazı metinlerin değiştiği görülüyor. Özellikle, yeni eklenen metinde kredilerde yaşanan artışa ve toplam talepte yaşanan güçlü seyre değinilirken, enflasyonun bulunduğu yüksek seviyelerin beklenti ve fiyatlamalar üzerinde ki riskleri arttırdığı ve bu çerçevede Para Politikası Kurulu’nun parasal duruşun sıkılaştırılmasına karar verildiği belirtilmiştir.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin