TCMB Faiz Oranı Kararı -26 Ekim 2017

Muammer Demir – 26.10.2017

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim ayı toplantısında Para Politikası Kurulu (Kurul) uygulanmakta olan faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Marjinal fonlama faiz oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8 ve Geç likidite penceresi borç verme faiz oranı yüzde 12,25 olarak sabit tutulmasına karar verildiği açıklandı. Yayımlanan duyurunun detaylarını incelediğimizde, son dönemde iktisadi faaliyetlerin güçlü seyrettiği belirtilirken iç talepteki iyileşmenin devam ettiğine değinildi. Avrupa Birliği üye ülkelerinin talebinde yaşanan artışın ihracat verisi üzerinde olumlu yansımalarının devam ettiği belirtildi. Enflasyonun yüksek seviyelerde seyretmesi ve çekirdek enflasyonun görünümüne ilişkin yaşanan gelişmelerin fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği belirtilirken Kurul’un enflasyon verisinde belirgin bir iyileşme ve belirlenen hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasında sıkı duruşun kararlılıkla devam edeceği vurgulanıyor. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer gelişmelerin yakından takip edildiği ve gerek duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırmaya gidilebileceği açıklandı.

Sonuç

TCMB’nin gerçekleştirmiş olduğu Ekim ayı Para Politikası Kurulu Toplantısı’nda faiz oranlarında piyasa beklentisine paralel faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. TCMB’nin açıklanan her türlü yeni verinin ve haber akışının Kurul’un geleceğine yönelik para politikası duruşu üzerinde etkili olabileceğine vurgu yapılırken fiyat istikrarı açısından Merkez Bankası’nın elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği belirtildi. Yayımlanan Faiz oranlarına ilişkin basın duyurusu metninde, bir önceki toplantı metnine göre, enflasyon vurgusu tekrarlanırken enflasyon görünümünün fiyatlamalar üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği ve enflasyon verisinde belirgin iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasında sıkı duruşun kararlılıkla devam edeceği ifadelerinin ön plana çıktığı görülüyor. Faiz oranı kararı sonrasında USDTRY kurunun sınırlı yukarı yönlü hareket ile birlikte 3,7850 seviyeleri civarını test ettiğini gördük.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin