TCMB Faiz Kararı Raporu / DovizDestek.com – (18.12.2012)

Bugün TCMB Faiz Kararından Ne Beklenmeli?

TCMB Bugün Para Politikası Kararları İçin Toplanıyor. Hem Politika Faizine Hem Gecelik Borçlanma Faizine 25 Baz Puanlık Bir İndirim Beklentisi Var.

TCMB para politikası kurulu bugün toplanıyor. Piyasa TCMB’nin politika faizine ve faiz koridorunun alt bandına 25 baz puanlık bir indirim yapmasını bekliyor. Yani beklenti politika faizinin %5.50’ye, gecelik borçlanma faizinin ise %4.75’e indirilmesi yönünde.

TCMB’nin %9.00 olan gecelik borç verme faizine ise bu ay dokunmaması fakat önümüzdeki aylarda yine kademeli olarak indirime devam etmesi öngörülüyor.

Son zamanlarda gelen kötü büyüme, sanayi üretimi ve işsizlik oranı gibi veriler de TCMB’yi faiz indirimi yapmaya itecek yönde. Bu kadar kötü veri acaba TCMB politika faizinde ve borçlanma faizinde daha agresif şekilde indirime gider mi diye de düşündürüyor bizlere.

Fakat dediğimiz gibi temel beklenti her iki faizde 25 baz puanlık indirim. Son bir kaç haftadır bu beklentiler hep dillendiriliyor ve tamamen USDTRY’de fiyatlanmış durumda. Yani bugün beklenen olur ve 25 puanlık indirim gelirse TRY üzerindeki etkisi çok sınırlı olacak.

Fakat 25 puandan daha büyük indirim gelirse USDTRY yukarıları zorlar diye düşünüyoruz. TCMB faiz indirimlerinden birini önümüzdeki aya ertelerse de TRY bir miktar değer kazanabilir fakat bu değerlenme çok fazla olmayacaktır. Piyasa bu ay olmasa da önümüzdeki ay indirim gelecek beklentisiyle büyük bir tepki vermeyebilir.

DövizDestek saat 14.00’de faiz kararı gelir gelmez USDTRY üzerindeki etkilerini sizlerle paylaşacak. Platformumuzu takip etmeye devam edin.

DovizDestek.Com

DAHA FAZLA PARA PİYASALARI YORUMU İÇİN TIKLAYIN!

Foreks, parite ve altın hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir