TCMB devam etti; FED ara verdi

Çarşamba günkü yazımda da belirttiğim üzere, dünkü TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararına yönelik beklentim 0.75 ile 1.25 puan arasında bir indirimdi. PPK, nasıl ki, ardı ardına gerçekleştirdiği faiz indirimlerinde, ‘önden yüklemeli’ adımları tercih etti; dün de yine ‘önden yüklemeli’ bir indirimi tercih etmiş gözüküyor.

Bu durumda, 2020 yılının ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış manşet enflasyonunun seyrini iyi takip ettikten ve yeni yılın ilk çeyreğinde 3 aylık enflasyonun yüzde 2 ve altında kalması sonrasında, yeniden her ay düzenli yapma formatına döndüğü PPK toplantılarında, TCMB ilk 3 ayı pas geçip, fiyat istikrarı ve finansal istikrara yönelik güçlü mesajları vermeyi sürdürüp, bir sonraki faiz indirimi adımını nisan ayına bırakabilir.

TCMB, 200 baz puanlık faiz indirimine gerekçe olarak, Türkiye Ekonomisi’nin ‘yüksek enflasyon’dan arınma sürecinin, yani ‘dezenflasyon’ sürecinin, küresel ve bölgesel makro ekonomik gelişmeler ışığında, tempo kaybı yaşamadan devam edeceği tespitini, öngörüsünü işaret etmiş. Bu nedenle de, enflasyondaki iyileşmenin tüm fiyat endekslerin geneline yayılarak sürdüğünü, çekirdek enflasyon değerlerinde de hissedilir şekilde gözlendiğini; buna bağlı olarak da, Türkiye Ekonomisi’nin ‘dezenflasyon patikası’ndan, yani enflasyonda gevşeme sürecinden uzaklaşma riskinin ‘dengeli’, yani ‘düşük’ bir risk olduğunu belirtmiş. TCMB, bu noktada, iki önemli merkez bankası olan ABD ve Avrupa merkez bankalarının da tavrını gözlemliyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin