TAV Havalimanları Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (02.05.2016)

1Ç16 Finansal Sonuçlar – Nötr

Mevcut Hisse Fiyatı: 16.31 TL

Hedef Hisse Fiyatı: 20.39TL

Potansiyel Getiri: 25%

7mn EUR’luk tek seferlik gider net karı aşağı çekti.

TAV Havalimanları ilk çeyrekte bizim beklentimiz olan 24mn EUR ve piyasa beklentisi olan 19mn EUR’nun altında 15mn EUR net kar açıklamıştır. Net kardaki zayıflık TAV Makedonya refinansmanından kaynaklanan 7mn EUR’luk giderden kaynaklanmıştır. Onun haricinde sonuçlar beklentilerle uyumludur.

Faaliyet kaldıracı ön plandaydı

Faaliyet kaldıracı bu çeyrekte ön plana çıkmış ve net satış gelirleri %2 artarken FVAÖK %4 artmıştır. Net satış gelirlerindeki artışta transfer yolcuları etkili olmuştur. TL’nin EUR’ya karşı değer kaybetmesi gelirleri etkileyen diğer bir faktör olmuştur. 1Ç15’te TAV Havalimanları’nın hizmet verdiği toplam yolcu sayısında artış %6 seviyesinde gerçekleşmiştir. Benzer şekilde Atatürk Havalimanı’nda da bu rakam %6 olmuştur.

Şirket 2016 hedeflerini korudu

Şirket 2016 yılında i) toplam yolcu büyümesini, ii) Atatürk Havalimanı uluslararası yolcu büyümesini, iii) ciro büyümesini, ve iv) FVAÖK büyümesinin %7-%9 arasında artmasını beklerken, v) net kar büyümesini %10-%12 arasında beklemektedir. Beklentilerimiz Şirket hedefleriyle uyumludur.

Sonuçların hisseye etkisinin nötr olacağı kanısındayız

Genel anlamda sonuçlar beklentilerle operasyonel anlamda uyumludur. Bu nedenle sonuçların hisseye etkisinin nötr olacağı düşüncesindeyiz.

EP tavsiyemizi, 20.39 TL hisse hedef fiyatla sürdürüyoruz

Hisse için nötr görüşümüzü faaliyet anlamında beklentilerimize paralel 1Ç16 sonuçları ve korunan 2016 Şirket hedefleri sonrası sürdürüyoruz. Yakın zamanda hissede görülen ciddi zayıflığa rağmen, hissenin bir süre daha Ataturk Havalimanı operasyonlarının erken sona erme ihtimali, yeni proje alımında zayıf öngörülebilirlik ve artan güvenlik endişeleri/jeopolitik riskler nedeniyle baskı altında kalmasını bekliyoruz.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN