TAV Havalimanları 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (25.10.2019)

3Ç19 Finansal Sonuçları| TAV Havalimanları Holding

Kısa Vadeli Öneri: Endeksin Üzerinde Getiri
Kapanış Fiyatı (TL) 24,94
Hedef Fiyat (TL) 38,00
Uzun Vadeli Öneri AL

Operasyonel performansın desteğiyle beklentimizin üzerinde net kâr (+)
TAV Havalimanları Holding, 3Ç19’da operasyonel performansın ağırlıklı etkisiyle beklentimizin %16, piyasa beklentisinin %11 üzerinde yıllık %21 düşüşle 89 mn Avro net kâr açıkladı. Daha kârlı dış hat trafiğindeki güçlü seyrin desteğiyle havalimanlarının gelir ve operasyonel kârlılığa katkısının beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi, net kârdaki sapmanın arkasında yatan temel gerekçe oldu. Son 3 aylık dönemde endekse paralel hareket eden Şirket hisselerinin, son 1 ayda %10,3 pozitif ayrışmasını da göz önünde bulundurarak, 3Ç19 sonuçlarının hisse fiyatına etkisinin “sınırlı pozitif” olmasını bekliyoruz. 2019 yılı beklentilerinde değişiklik yapmayan Şirkete yönelik tahminlerimizde herhangi bir değişiklik yapmıyor, hedef fiyatımızı ve tavsiyelerimizi koruyoruz.

• Havalimanlarından beklentimizin üzerinde performans – Şirketin net satış gelirleri 3Ç19’da beklentilerin %6 üzerinde, yıllık %10 artışla 247 mn Avro seviyesinde gerçekleşti. Hizmet şirketlerinin beklentimize paralel performansına karşılık, dış hat trafiğindeki artışın desteğiyle havalimanlarından daha yüksek katkı sayesinde ciro büyümesi beklentimizin hafif üzerinde gerçekleşti. Tunus, Bodrum, Makedonya ve İzmir operasyonlarının desteğiyle havacılık gelirleri yıllık %7,8 artışla 75 mn Avro’ya yükseldi. Havacılık dışındaki operasyonlarda ise; iç hata göre daha yüksek ücretli dış hat uçak sayısındaki artış ve İstanbul Havalimanı tarifesinin daha yüksek olmasının etkisiyle yer hizmetleri gelirleri yıllık %28,3 artarken, dış hat yolcu sayısındaki artışın desteğiyle gümrüksüz mağaza komisyon gelirleri %16,6 yükseldi. TAV İstanbul’daki operasyonların sona ermesi nedeniyle yiyecekiçecek gelirlerindeki büyüme ise %8,8 ile görece düşük kaldı.

• Operasyonel kârlılık, Gürcistan ve İzmir operasyonları başta olmak üzere havalimanlarından beklediğimiz katkının daha yüksek düzeyde gerçekleşmesi ile gerek mutlak değer gerekse de marj seviyesinde tahminlerimizin hafif üzerinde gerçekleşti. Şirketin FAVÖK’ü 3Ç19’da beklentimizin %7 üzerinde, yıllık %6 artışla 156 mn Avro seviyesinde gerçekleşerek FAVÖK marjını hem bizim hem de piyasa beklentisinin 0,3 puan üzerinde %63,1’e taşıdı (y/y -2,9 puan). Diğer yandan Şirket, özkaynak yöntemiyle değerlediği yatırımlardan beklentimize göre %12 daha düşük 35,2 mn Avro kâr elde etti.

• Operasyonel olmayan tarafta, 3Ç19’da 22 mn Avro seviyesinde gerçekleşmesini beklediğimiz net finansman giderleri 19,2 mn Avro ve 19 mn Avro olmasını beklediğimiz vergi giderleri yaklaşık 18 mn Avro seviyesinde gerçekleşerek, net kârın beklentimizin üzerinde gelmesinde etkili oldu.

• Şirket 2019 beklentilerini korudu – TAV Havalimanları Holding, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın 2019 yılına ilişkin yolcu ve FAVÖK katkısı hariç olmak üzere, toplam yolcu trafiğinin 90-94 mn aralığında, FAVÖK’ünün geçen yıla göre %38-42 daha düşük düzeyde ve yatırım harcamalarının 70-80 mn Avro aralığında gerçekleşmesi yönündeki beklentilerini korudu.

• Değerleme ve öneri – İştirakleri için İndirgenmiş Nakit Akımları yöntemiyle bulduğumuz değerleri baz alarak Parçaların Toplamı Yöntemine göre değerlediğimiz TAV Havalimanları Holding için 38 TL hedef fiyatla, kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun vadeli “AL” tavsiyelerimizi koruyoruz. İstanbul Atatürk Havalimanı’nın sözleşme süresinden önce ticari uçuşlara kapanması nedeniyle Şirketin uğrayacağı kâr kayıplarının tazminine ilişkin belirsizlik, hedef fiyatımıza ve tavsiyemize yönelik en önemli risk unsurudur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN