TAV Havalimanları 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / Deniz Yatırım – (25.10.2019)

3Ç19 Net Kar Beklentinin Üzerinde

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY24.50
Hedef Fiyat/Hisse TRY29.90
Getiri Potansiyeli 22%

TAV Havalimanları 3Ç19’da 247 mln EUR satış, 156 mln EUR VAFÖK ve 89 mln EUR net kar kaydetti. Satışlar ve VAFÖK bizim ve piyasa beklentisine paralel gerçekleşirken, net kar rakamı beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşti. Sonuçların hisse performansı üzerinde hafif olumlu etki yapmasını bekliyoruz.

TAV Havalimanları tarafından işletilen havaalanları yolcu trafiği (Atatürk Havalimanı dışarda tutulduğunda) yıllık %3 artış gösterirken, yurtdışı yolcu trafiği aynı dönemde %13 artış gösterdi. Bilindiği gibi iki önemli havayolu THY ve Pegasus kapasitelerini yurtiçi yolcudan yurtdışı yolcuya doğru kaydırdılar. Yurtdışı yolcu trafiğindeki kayda değer büyüme sayesinde şirket gelirleri %10 artış gösterdi.

Gelirler tarafında güçlü performansa karşın, hizmet şirketlerinin marjlarının bu dönem baskı altında kalması sebebi ile konsolide VAFÖK marjı yıllık 2,9 puan gerileyerek %63,1 olarak gerçekleşti. Hizmet şirketlerindeki zayıf sonuçlar havaalanı şirketlerindeki kuvvetli performansı aşağı çekmiştir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN