TAV Havalimanları 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (30.10.2018)

TAV Havalimanları 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Hedef Fiyat: 30.70 TL
Önceki Hedef Fiyat: 35.10 TL
Yükseliş potansiyeli: %12.9

Beklentilerin üzerinde operasyonel karlılık marjları..
TAV Havalimanları Holding, 3Ç18’de, EUR bazında yıllık %7.2 oranında yükselişle, piyasa ortalama beklentisi olan €117mn’a yakın olarak, ancak finansal ve ertelenmiş vergi giderlerinin beklentilerimizin hafif üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle €119mn olan tahminimizin altında, €112mn tutarında net kar açıklamıştır. TAV Havalimanları Holding’in (TAV) IFRIC-12’ye göre düzeltilmiş satış gelirleri, 3Ç18’de yıllık %3 artarak, piyasa medyan beklentisi olan €357mn’a paralel olarak €352mn tutarında gerçekleşmiştir (Şeker Yatırım T.: €356mn). TAV’ın 3Ç18’de yıllık %16 yükselişle €269.5mn olarak gerçekleşmiş olan FAVKÖK’ü, ve yıllık %22 artışla €231.5mn olarak gerçekleşmiş olan FAVÖK’ü ise, sırasıyla piyasa medyan beklentileri olan €259mn (Şeker Yatırım T.: €249mn) ve €219mn’a (Şeker Yatırım: €210mn) paralel, ancak beklentimizin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Grup’un FAVKÖK marjı, TL’nin değer kaybının ve süregelen maliyet önlemlerinin etkisiyle, yıllık kuvvetli, 8.7 y.p. artarak %76.5 oranında, piyasa medyan beklentisi olan %72.6’nın oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. FAVÖK marjı da, Antalya’nın dahli ve TAV Istanbul’un kira giderlerinin muhasebesel olarak EUR bazında azalmış olmasıyla, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 10.4 y.p. yükselişle %65.7’ye ulaşmıştır. Bunun yanında, TL’nin değer kaybı ile Grup’un net finansal giderleri yıllık %60 oranında artmış ve efektif vergi oranı ise önceki yılın aynı dönemine göre 7.4 y.p. yükselmiştir. Böylelikle TAV’ın net karlılığındaki artış, 3Ç18’de yıllık %7.2 olarak gerçekleşmiştir. TAV’ın 3Ç18 sonuçlarının, beklentilerin üzerinde operasyonel karlılık marjlarına işaret ediyor olmaları nedeniyle, Grup payları performansı üzerinde ılımlı olumlu etkili olmasını beklemekteyiz; bunun yanında Grup payları performansı, yeni Istanbul Havalimanı’nın açılışı ile kısa dönem için baskı altında kalabilecektir.

TAV Havalimanları Holding için pay başına 12 aylık hedef fiyatımızı 30.70 TL olarak revize etmekte ve “AL” önerimizi sürdürmekteyiz. Tahminlerimizi ve değerlememizi, Grup’un açıklanan sonuçları, TAV Istanbul değerlememize hafif ıskonto uygulayarak yaptığımız güncelleme ve Grup’un benzerlerine görece olarak değerlemesini güncellememiz, bunun yanında TL’nin EUR karşısında yakın dönemdeki iyileşmesi ile güncelleyerek, Grup payları için 12 aylık hedef fiyatımızı 30.70 TL olarak belirlemekteyiz. TAVHL payları hâlihazırda yurt dışı benzerlerinin 2018T ve 2019T FD/FAVÖK’lerine göre yaklaşık olarak %65 ve %36 ıskontolar işlem görmektedirler. Istanbul Yeni Havalimanı’nın faaliyetlerine başlaması ile birlikte Istanbul Atatürk Havalimanı’nda faaliyetlerini durduracak olan TAV’ın, bu yıl içerisinde DHMI’nin kalan imtiyaz süresine dair telafi miktarının belirlenmesi beklenmektedir. Bu konu ile ilgili gelişmelerin ve Grup’un önümüzdeki dönemlerde faaliyetlerini genişletme yönündeki girişimleri ile ilgili adımlarının Grup paylarının adil değerlerine ulaşmasında katalist görevi görebileceğini düşünmekteyiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN