TAV Havalimanları 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Ahlatcı Yatırım – (27.07.2018)

TAV Havalimanları 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

Satışlar ve Kar

Tav Havalimanları 2018 yılının ikinci çeyrek döneminde net satışlarını geçen yılın aynı döneme göre %35 artarak 1 milyar 553 milyon TL seviyesine taşımış, 2018 yılı içerisinde toplam satış gelirini 2 milyar 692 milyon TL düzeyine çıkarmıştır. Ciro’nun %47’si havacılık, %53’ü ise havacılık dışı gelirlerden kaynaklandığı belirtilirken, Doların Euro karşısında zayıflaması ve TL’nin değer kaybının özellikle dış hatlar geliş katındaki Gümrüksüz Mağazaları Komisyon gelirlerini olumsuz etkilemesine rağmen, yolcu sayısındaki güçlü büyümenin Ciro üzerinde olumlu etkisi olduğu açıklanmıştır.

Şirket net esas faaliyet karını ise geçen yılın aynı dönemine göre %55 seviyesinde artırarak 854 milyon TL çıkarmış, güçlü operasyonel performansını karlılığına yansıtmıştır.

Yılın ilk çeyrek dönemine göre satışların maliyetinin %10,8, faaliyet giderlerinin %5 ve net finansman giderlerinin %32,8 oranında azaltılması dikkat çekerken, bunun sonucunda net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %95,7 artışla 460 milyon TL düzeyine yükselmiştir.

Geleceğe Yönelik Beklentiler

Tav Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener faaliyet raporunda dünyada toplam 20 ülkede 78 havalimanında bulunan bir marka konumunda bulunduklarını, gelirlerinin % 15’ini yurtdışındaki havalimanlarından elde ettiklerini söylemiştir. 2018 yılının ilk yarısında çoğu havalimanından hizmet verilen dış hat yolcu sayısında tarihi zirvelere ulaşıldığını, Mayıs 2018’de Antalya Havalimanı’nın da devir alınması ile eklenmesiyle birlikte hizmet verilen yolcu sayısının ilk altı ayda %31 arttığı belirtilmiştir.

Verilen mesajda, yılsonu itibariyle TAV Havalimanları toplam yolcu sayısında yüzde 30 üstünde artış beklendiği, Ciroda %4-6 arası, FAVÖK’te %14-16 arası ve net kârda önemli oranda çift haneli artış beklendiği belirtilmiştir. Yatırım harcaması beklentisinin ise tüm yıl için 80 milyon Euro’da 120 milyon Euro olarak revize edildiği açıklanmıştır.

Potansiyel Getiri

Önümüzdeki dönemde Turizm ve Havacılık sektörüne dair güçlü beklenti çerçevesinde, şirketin hedefleri ve tahminlerimiz baz alınarak yaptığımız İNA analizine göre, şirket hissesi için 40 TL hedef fiyat seviyesi belirliyoruz. Bu beklentiye paralel hisse, endeks üzerinde %33 getiri potansiyeli sunmaktadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN