TAV Havalimanları 2018 / 12 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (19.02.2019)

TAV Havalimanları’nda beklenti üzerinde kar…

Bir önceki seneye göre EUR bazlı %4 artış gösteren ciro beraber Milas Bodrum havalimanı için ayrılan değer düşüklüğü karşılığının geri çevrilmesinin etkisi, TRY’nin değer kaybı, USD’ye karşı EUR’nun güçlü seyri ve dış hatlar duty free komisyon gelirlerinin olumlu etkilenmesinden pozitif katkı almıştır. Çalışan tazminatları nedeniyle artan personel maliyeti, iştirak zararı FAVKÖK tarafını olumsuz etkilerken maliyet azaltıcı yöntemler ile FAVKÖK marjı artış gösterdi.

DHMİ’nin havacılık verilerine göre, TAV Havalimanları’nın en büyük havalimanı olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yolcu sayısı Ocak – Aralık döneminde yüzde 6 artış kaydederken, TAV Havalimanları’nın Türkiye’deki ve yurtdışındaki havalimanlarını kullanan toplam yolcu sayısı da yine aynı dönemde yüzde 31 oranında artmıştır. Yeni portföye eklenen Antalya Havalimanı hesaplama dışında tutulduğunda ise toplam yolcu büyümesi yüzde 8 seviyesindedir. TAV Havalimanları’nın Türkiye’de işletmesini üstlendiği İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir A. Menderes, Milas Bodrum, Antalya (Mayıs 2018’den itibaren) ve Gazipaşa Alanya Havalimanları’nın toplam yolcu sayısının, Türkiye’deki havalimanlarının toplam yolcusuna oranı ise 2018 yılında %62 olarak gerçekleşmiştir.

TAV Havalimanları’nın 2018 yılı net karı geçen yıla göre %46 artarak 255 milyon EUR seviyesinde gerçekleşmiştir. Dönemsel bazda TRY bazında kar 323 milyon ile geçen yılın aynı dönemine göre önemli artış kaydederken, piyasa beklentisi olan 173 milyon ve bizim beklentimiz olan 200 milyon TL’yi geçmiştir. TRY bazında 2018 karı ise 1 milyar 517 milyon TL olmuştur. Şirket 2019’un tamamında toplam yolcu sayısını erken kapanacak olan İstanbul Atatürk Havalimanı hariç 90 – 94 milyon arasında öngörürken, FAVÖK tarafında %38-42 büyüme beklemektedir. Şirket 2019 yılında 70 ila 80 milyon EUR arasında toplam yatırım harcaması öngörmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN