TAV Havalimanları 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (07.11.2016)

TAV Havalimanları’nın 3Ç16 finansallarına göre sırasıyla gelirler €311mn (yıllık -%1), FAVÖK €155mn (-%11) ve net kar €78mn (-%2)olarak gerçekleşmiştir.

Fiyat (TL) 12.10

Hedef Fiyat (TL) 17.70

Yükseliş Potansiyeli 46%

Gelirler, şirketin yaptığı analist beklenti anketine paralel olsa da FAVÖK ve net kar beklentilerin %7 ve % 24 üzerindedir. İstanbul Atatürk Havalimanı kaynaklı refinansmanın olumlu €7mn’luk katkısı, kur kaynaklı zararın düşüşü ve efektif vergi oranının normale dönüşü karlılığa katkıda bulunmuştur. Hafif pozitif.

TAV’ın konsolide gelirlerindeki yıllık azalış %1’dir, daralma ikinci çeyrekte %3 seviyesindeydi. Jeopolitik olayların da etkisiyle transfer yolcu büyümesi katkısıyla beklentilerden az yolcu düşüşü kaydeden Atatürk Havalimanı dış hat yolcu sayısının %3 daralması ikinci çeyrekteki % 5’lik daralmaya göre nısbi düzelme göstermiştir.Havacılık gelirleri açısından Türkiye havalimanları üçüncü çeyrekte sıkıntılıyken Gürcistan ve nispeten geçen seneki zayıf baz etkisiyle Tunus üçüncü çereği desteklemiştir. Duty free ve yiyecek içecek gelirleri beklentimizden iyi olsa da yer hizmetleri ve diğer gelirler hafif altındadır. Yer hizmetleri geliri Antalya havalimanı ve Tunus’taki turizm kaynaklı zayıflıkla baskı altında kalmıştır.

Giderler tarafındaki artış %13’le beklentilerin hafif altındadır. Diğer giderler ve yiyecek segmentine ilişkin giderlerdeki artışın ikinci çeyreğe göre azalması bunda önemli rol oynamıştır. Şirketin özellikle bugünlerdeki gibi zorlu ciro büyümesi dönemlerinde kontrol edebildiği kalemlerde maliyet kontrolüne ekstra önem vermesi gerektiği yönündeki görüşümüzü koruyoruz. Personel, kira, amortisman ve servis şirketlerine yönelik giderlerdeki yıllık artış sırasıyla %9, %14, %31 ve %23’tür. Şirketin FAVÖK marjı %49.7’yle geçen senenin 566bps altındadır. 3Ç16 sonu net borcu €866mn’dur (2Ç16 sonu:€981mn).

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN